Podczas konferencji w Luksemburgu 25 września 2009 roku Sąd Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich (Sąd) świętować będzie 20. rocznicę utworzenia, a dokładniej – objęcia funkcji przez jego pierwszych członków, którzy 25 września 1989 r. złożyli ślubowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (Trybunał).
[srodtytul]Rozszerzanie właściwości[/srodtytul]
Decyzja Rady z października 1988 r. o utworzeniu Sądu miała trojaki cel: rozszerzenie europejskiego systemu sądowniczego o organ powołany do rozpoznawania skarg wymagających pogłębionej analizy złożonych stanów faktycznych, ustanowienie dwuinstancyjności sądownictwa dla zwiększenia ochrony podmiotów prawa oraz umożliwienie Trybunałowi skoncentrowania się na jego podstawowej misji, jaką jest zapewnianie jednolitej wykładni prawa wspólnotowego. Sądowi powierzono początkowo zadanie rozpoznawania sporów w szczególności z zakresu prawa konkurencji.
Z biegiem lat jego właściwość była stopniowo rozszerzana, obecnie Sąd rozpoznaje – z nielicznymi wyjątkami – wszystkie skargi wnoszone przez jednostki, przedsiębiorstwa i państwa członkowskie na decyzje podjęte przez instytucje i organy Unii Europejskiej. W pierwszej instancji zatem – albowiem podlega on kontroli Trybunału w kwestiach wykładni prawa – podstawowym zadaniem Sądu jest zapewnienie poszanowania prawa przez organy decyzyjne Unii (w szczególności Komisję) w licznych dziedzinach.
Mowa tu przede wszystkim o prawie konkurencji, które służy powstrzymywaniu przedsiębiorstw od podejmowania działań szkodliwych dla konsumenta – szerokim echem odbiły się tu niektóre niedawne spory z tej dziedziny dotyczące sektora informatycznego, przemysłu płytowego lub transportu powietrznego. Jeśli uwzględnimy też sprawowaną przez Sąd kontrolę decyzji Komisji dotyczących zgodności z traktatami pomocy przyznanej przedsiębiorstwom przez państwa oraz spory z zakresu: rejestracji znaków towarowych, środków ochrony handlu, dostępu obywateli do dokumentów instytucji, decyzji o zamrożeniu funduszy osób powiązanych z organizacjami terrorystycznymi, przepisów ograniczających emisje gazów cieplarnianych, zakazów dopuszczania do obrotu środków ochrony roślin – uzyskamy obraz Sądu jako instytucji pełniącej obecnie kluczową rolę nie tylko w życiu ekonomicznym przedsiębiorstw, ale także w sektorach tak odległych od siebie, jak bezpieczeństwo, swobody podstawowe, środowisko naturalne czy zdrowie publiczne.