W myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych z własnej działalności rolniczej dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.
Rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem: dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20 tys. zł oraz złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, i prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.
Po spełnieniu tych warunków, a także po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego, w którym podatnik zawiadamia o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania, rolnik ryczałtowy staje się czynnym podatnikiem VAT rozliczającym podatek na zasadach ogólnych.
Jednak podatnicy, którzy zrezygnowali ze zwolnienia od podatku, mogą po upływie trzech lat od daty rezygnacji ponownie z niego skorzystać. Zwolnienie to obowiązuje pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego podatnicy ci ponownie chcą skorzystać ze zwolnienia.
Czytelnik nie może zatem wcześniej niż po upływie trzech lat ponownie skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla rolników ryczałtowych. Powinien wtedy zawiadomić pisemnie naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), od którego ponownie chce skorzystać ze zwolnienia.