Mama urodzi w domowym zaciszu

Lekarze i położne odbiorą porody w domu, a zapłaci za to Narodowy Fundusz Zdrowia

Publikacja: 25.10.2010 05:00

Mama urodzi w domowym zaciszu

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Od przyszłej wiosny ciężarne będą mogły urodzić dziecko w domu, nie płacąc za to z własnej kieszeni.

Już 7 kwietnia 2011 roku wchodzi bowiem w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu opieki okołoporodowej. Określa ono, jakie usługi muszą być zapewnione kobiecie w poszczególnych fazach ciąży, porodu i połogu.

[srodtytul]Tylko dla zdrowych [/srodtytul]

Wszystko sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Poród w warunkach pozaszpitalnych będzie dopuszczalny tylko i wyłącznie dla ciąży niskiego ryzyka. Przyszła matka wcześniej będzie dokładnie zbadana. Pozwoli to wykluczyć najmniejsze nawet przeciwwskazania. Warunkiem zakwalifikowania do porodu domowego jest brak jakichkolwiek powikłań u kobiety podczas całej ciąży. Niedopuszczalne jest także, aby wcześniej cierpiała na choroby przewlekłe – wyjaśnia Grażyna Iwanowicz-Palus, prezes Polskiego Towarzystwa Położnych.

[srodtytul]Wysokie ryzyko[/srodtytul]

W rozporządzeniu znalazły się zapisy, iż przyszła mama będzie mieć dostęp do wszystkich niezbędnych świadczeń zdrowotnych oraz wykwalifikowanych usług medycznych. Wszystko sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. [b]Kobieta sama zdecyduje, czy ma być objęta opieką lekarza czy położnej. W przypadku braku jakichkolwiek powikłań nadzorować ciężarną będzie mogła tylko położna w konsultacji z lekarzem[/b]. Ona albo ginekolog będą także uprawnieni do odebrania porodu w domu.

– Takie rozwiązanie było bardzo oczekiwane przez pacjentki. Z drugiej strony zakwalifikowanie kobiety do odbycia porodu w domu będzie niezwykle ryzykowne i zdecyduje o tym tylko lekarz specjalista. Obawą napawa trochę ewentualny transport do szpitala w razie wystąpienia powikłań. Będzie musiał być niezwykle sprawny – zaznacza profesor Jerzy Stelmachów z Kliniki Ginekologii i Położnictwa Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Nowe przepisy wskazują, że jeśli zapadnie decyzja o porodzie domowym, to osoba sprawująca opiekę nad ciężarną musi przygotować wcześniej jego plan. Dokument ma zawierać wskazówki postępowania medycznego w czasie trwających narodzin. W miejscu, w którym rodzi się dziecko, musi znaleźć się sprzęt niezbędny do przywrócenia podstawowych funkcji życiowych.

– Rozporządzenie nie określa jeszcze, jakie dokładnie będą techniczne standardy postępowania w nagłych wypadkach, ponieważ wytyczne w nim zawarte trzeba rozwiązać prawnie. [b]Na opracowanie sposobów transportu ciężarnej do szpitala czy chociażby aparatury medycznej, która ma się znaleźć w miejscu porodu, jest jeszcze czas do kwietnia[/b] – tłumaczy Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia.

Lekarz lub położna, którzy przybędą do przygotowanego mieszkania rodzącej, muszą natychmiast ocenić jej stan, a także stan dziecka. W razie konieczności powinni być w stanie bez zwłoki podjąć działania ratownicze. Z przepisów rozporządzenia organizujących akcję porodową w domu wynika, że specjaliści decydujący się przyjąć na świat dziecko poza szpitalem, będą musieli być dyspozycyjni i wysoko wykwalifikowani.

[srodtytul]Doświadczone położne[/srodtytul]

– Położne muszą mieć doświadczenie w odbieraniu porodów i zarejestrowaną praktykę. Tylko wtedy NFZ zrefunduje poród. Muszą mieć zapewnione wsparcie ratownictwa medycznego w razie powikłań i natychmiastowy transport rodzącej do szpitala – wyjaśnia Grażyna Iwanowicz-Palus.

Rozporządzenie zaznacza, że także kobiety w połogu (do szóstego tygodnia po urodzeniu) muszą mieć zagwarantowaną opiekę w miejscu zamieszkania lub pobytu. Położna będzie musiała odbyć nie mniej niż cztery wizyty u mamy i noworodka.

[ramka][b]Zadania służb medycznych[/b]

Obowiązki osoby sprawującej opiekę podczas porodu:

- ocena stanu rodzącej kobiety oraz płodu, wykrywanie i eliminowanie czynników ryzyka,

- prowadzenie porodu wraz z koniecznymi zabiegami medycznymi,

- zapewnienie specjalistycznej opieki w razie pojawienia się czynników ryzyka lub powikłań,

- wykonanie podstawowych czynności interwencyjnych, tj. zabezpieczenie dostępu do żył, utrzymania drożności dróg oddechowych,

- zapewnienie możliwości przeniesienia w razie potrzeby kobiety i noworodka do szpitala.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail doautorki[mail=k.nowosielska@rp.pl]k.nowosielska@rp.pl[/mail][/i]

Od przyszłej wiosny ciężarne będą mogły urodzić dziecko w domu, nie płacąc za to z własnej kieszeni.

Już 7 kwietnia 2011 roku wchodzi bowiem w życie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardu opieki okołoporodowej. Określa ono, jakie usługi muszą być zapewnione kobiecie w poszczególnych fazach ciąży, porodu i połogu.

Pozostało 91% artykułu
Sądy i trybunały
Rezygnacja Julii Przyłębskiej to jest czysta kalkulacja
Sądy i trybunały
Nowy plan Adama Bodnara. Sędziom mają pomagać studenci prawa
Prawo na świecie
Jest wyrok sądu ws. Romana Polańskiego i brytyjskiej aktorki
W sądzie i w urzędzie
Upoważnienie do konta bankowego na wypadek śmierci. Jak zrobić to zgodnie z prawem?
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Prawo
Czy Szymon Hołownia studiował w Collegium Humanum? Eksperci tłumaczą
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska