To bardzo ważne rozstrzygnięcie, które może spowodować przyspieszoną reformę systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych. Postępowanie zostało wszczęte w listopadzie 2007 r., na wniosek rzecznika praw obywatelskich.
[srodtytul]Lepiej traktowani[/srodtytul]
Rzecznik zaskarżył art. 86 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0C0A002B2C0012B4184CEA37D70ACAD8?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych[/link], który przewiduje, że składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników opłaca budżet państwa bez względu na wysokość uzyskiwanych przez nich dochodów. Zdaniem rzecznika narusza to zasadę równości i solidaryzmu społecznego.
Zapisana w konstytucji zasada sprawiedliwości wymaga bowiem, aby traktowanie przedsiębiorców działających w rolnictwie i poza nim – na zasadach ogólnych, pozostawało w odpowiedniej relacji do sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdaniem rzecznika podmioty z obu tych grup uzyskują dochody z wykonywanej pracy i nie ma podstaw do ich różnego traktowania. Uzasadnia to więc włączenie rolników do systemu ochrony zdrowia i nałożenie na nich obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Finansowanie tych składek przez budżet państwa, tak jak jest teraz, stanowi bowiem faworyzowanie tej grupy społecznej.
Z tego systemu korzystają bowiem nie tylko prowadzący działalność rolniczą, ale także ich domownicy.