Rząd pozytywnie zaopiniował 9 listopada senacki projekt nowelizacji [link= przychód z tzw. innych źródeł]ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86FCB28D34F6B5E8187C5D78A263AC1D?id=236773]o swobodzie działalności gospodarczej[/link].

W opinii rządu przepisy powinny wejść w życie z początkiem roku podatkowego, tj. 1 stycznia 2011 r., a nie jak proponowali senatorowie po 14 dniach od ogłoszenia. Projekt zakłada wprowadzenie w art. 21 [link= przychód z tzw. innych źródeł]ustawy o PIT[/link] nowego zwolnienia. Będzie ono dotyczyło rolników sprzedających przetworzone w sposób inny niż przemysłowy produkty roślinne i zwierzęce pochodzące z ich własnej uprawy, hodowli lub chowu (np. pieczywo, wędliny, dżemy, kompoty czy sery).

W myśl propozycji Senatu wolne od podatku ma być dla nich 5 tys. zł przychodu rocznie. Nadwyżka ponad tę kwotę będzie natomiast opodatkowana jako przychód z tzw. innych źródeł (zgodnie z art. 20 ust. 1a ustawy o PIT).

Zmiana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej polega na tym, że produkcja i sprzedaż przetworzonej przez rolników żywności zostaje wyłączona spod pojęcia działalności gospodarczej. Jednak tylko w ograniczonym zakresie. Rolnik będzie więc mógł sprzedawać przetworzone produkty z własnych surowców tylko konsumentom. Warunkiem będzie też przetwarzanie tych produktów osobiście lub przez domowników rolnika. Co ważne, działalność ta ma mieć charakter uboczny.