Tak przewiduje projekt nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=322463]rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa szpitalnego[/link]. Zmiany opracowane przez resort dotyczą pacjentów, którzy trafiają do szpitali z powodu ciężkich i ekstremalnych poparzeń. Nowe przepisy przewidują bowiem, że personel medyczny szpitala szybciej i bez zbędnych kosztów zajmie się poparzonym pacjentem. Cała opieka ma być lepiej zorganizowana.
W związku z tym siostry i lekarze opatrzą takiego poszkodowanego nie tylko na oddziale leczenia oparzeń lub chirurgii ogólnej, ale także na intensywnej terapii bądź rehabilitacyjnym. Prawo do pomocy poparzonemu będzie miał lekarz specjalista w dziedzinie chirurgii plastycznej bądź ogólnej. Wśród pozostałego personelu pomagającego choremu ma się znaleźć pielęgniarka (specjalizująca się w leczeniu chirurgicznym lub anestezjologicznym) lub psycholog kliniczny. Ponadto nowe przepisy wskazują, że szpital będzie musiał udzielić pacjentowi świadczenia podczas wyodrębnionej całodobowej opieki lekarskiej lub pielęgniarskiej we wszystkie dnia tygodnia. Lekarz nie może w tym czasie przebywać na innym oddziale. Jeśli poparzony trafi do szpitala, będzie mieć zagwarantowane także konsultacje z lekarzami specjalistami z dziedzinie: ortopedii, kardiologii czy chirurgii klatki piersiowej.
[b]Nowela rozporządzenia odnosi się również do osób, które doznały wielu ciężkich lub wielonarządowych oparzeń ciała.[/b] Należy im zapewnić natychmiastową pomoc i opiekę w centrach urazowych, które przewiduje wojewódzki plan działania. Plan określa ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
[srodtytul]etap legislacyjny: projekt skierowany do konsultacji społecznych[/srodtytul]