Dyrektywa o "jednym pozwoleniu", przyjęta dziś przez Parlament Europejski przewiduje, że legalnie pracujący imigranci spoza UE będą mieli podobne prawa jak obywatele Unii w zakresie warunków pracy, emerytury, ubezpieczenia społecznego i dostępu do usług publicznych. Nowe prawo pozwoli także uzyskać pozwolenie na pracę i pobyt w ramach jednej procedury.
"Dyrektywa o "jednym pozwoleniu" pomoże nam w walce z brakami pracowników w Europie. Ułatwi także kontrolowanie migracji. Znacznie lepsza jest dla nas sytuacja, w której mamy legalną imigrację i kiedy usuwamy zachęty do nielegalnych działań. Nowe zasady uproszczą proces uzyskiwania pozwolenia na pracę i pobyt oraz sprawią, że pracownicy z krajów trzecich będą mieli takie same prawa jak pracownicy będący obywatelami Unii." - przekonywała w czasie poniedziałkowej debaty nad nowym prawem posłanka-sprawozdawca Véronique Mathieu (EPL, FR).
Nowe przepisy nie ograniczą prawa państw członkowskich do decydowania, czy przyznać zezwolenia pracownikom spoza UE, ani do decydowania, ilu osobom takie pozwolenia powinny zostać wydane. Ale decyzja o tym czy wydać "jedno pozwolenie" powinna zostać podjęta przez kraj w ciągu czterech miesięcy.
Prawa posiadaczy jednolitego pozwolenia
Posiadacze "jednego pozwolenia" będą cieszyć się podobnymi prawami, jak pracownicy będący obywatelami Unii, takimi jak: prawo do godziwych podstawowych warunków pracy, uznania kwalifikacji, prawo przystępowania do związków zawodowych oraz dostępu do emerytur, ubezpieczenia społecznego, usług oferowanych przez urzędy pracy i mieszkań socjalnych. Kraje członkowskie mogłyby jednak wprowadzać szczególne ograniczenia dotyczące przyznawanych uprawnień.