Takie stanowisko zajął w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (numer interpretacji: IPTPB2/415-524/11-4/DS).
Z pytaniem zwrócił się podatnik, który w lutym 2011 r. kupił 4 hektary gruntów ornych. Wcześniej nie prowadził nigdy gospodarstwa rolnego, ale zamierzał je utworzyć w przyszłości powiększyć. Po kilku tygodniach doszedł jednak do wniosku, że brak zaplecza technicznego, brak maszyn do uprawy oraz pogarszający się stan zdrowia uniemożliwiają mu osiągnięcie dochodów z tej działalności. Teraz chce więc sprzedać ziemię z zyskiem. Wnioskodawca zaznaczył przy tym, że grunty nie zmienią charakteru rolnego oraz zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego wsi są przeznaczone do użytków rolnych. Pyta, czy przysługuje mu zwolnienie od podatku.
Dyrektor izby przypomniał w odpowiedzi, że co do zasady sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu, jeśli następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Uzyskane dochody należy rozliczyć według stawki 19 proc.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT zwolnione od podatku są jednak przychody uzyskane ze sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.
Preferencja ta zależy od spełnienia kilku warunków. Po pierwsze, zbywana ziemia musi być zakwalifikowana jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych. Po drugie, musi stanowić gospodarstwo rolne