Przede wszystkim – wszystkie zęby
Czy wiesz, że nawet pojedyncze luki w uzębieniu mają znaczący wpływ na wygląd twarzy? Brak jedynek czy dwójek to skrajne przypadki, niestety brak zębów trzonowych zdarza się zdecydowanie częściej, co znacząco wpływa na kształt twarzy. W wyniku utraty zębów, koniec podbródka zbliża się do nosa, policzki zapadają się i pojawiają się na nich zmarszczki i bruzdy.
Nie tylko kwestie czysto estetyczne powinny skierować nasze kroki do gabinetu stomatologicznego. Pozostałe zęby znajdując wolną przestrzeń po tym utraconym przesuwają się, powodując niewłaściwy rozkład sił. Prowadzi to m.in. do wad zgryzu, a nawet utraty pozostałych zębów. Dlatego każdy brak koniecznie należy uzupełnić. W jaki sposób? – Najbardziej optymalną metodą w przypadku leczenia braków zębowych są implanty. Doskonale sprawdzają się w przypadku leczenia pojedynczych, jak i mnogich ubytków (włącznie z całkowitym bezzębiem) – mówi dr Dorota Stankowska, dentysta z Kliniki Stankowscy&Białach. – Wszczepione implanty gwarantują wytrzymałość taką samą jak naturalne zęby, a osadzone na nich korony idealnie imitują ich kolor – dodaje dr Stankowska.
Później kształt i wielkość
Z wiekiem szkliwo zmienia swój odcień. Zęby przestają być jasne, a połyskujące szkliwo staje się cieńsze i zaczyna prześwitywać zębina o bardziej żółtym kolorze. Ponadto w trakcie życia „zjadamy” zęby. Co to oznacza? Zęby ścierają się, co jest zwykłym następstwem funkcji jaką pełnią. Trzeba jednak pamiętać, że naturalne starcie zębów w ciągu całego życia przebiega tylko w obrębie szkliwa i jest prawie niewidoczne. Proces ten nasila się w przypadku zgrzytania zębami spowodowanego stresem lub tzw. choroby okluzyjnej. Jakie ma to konsekwencje dla wyglądu? Krótsze od swojej naturalnej długości zęby to brak oparcia dla warg i skóry wokół ust. Powoduje to utratę napięcia i elastyczności, a zdarza się również, że zachwianie proporcji w tej części twarzy. W okolicach ust pojawiają się zmarszczki, a skóra opada, dając wrażenie smutnego i zmęczonego wyrazu.
Remedium? – W tym przypadku można zastosować lic