Kierujący sterylizatornią powinien legitymować się wyższym wykształceniem medycznym lub pokrewnym i trzyletnim stażem pracy w sterylizatorni. Osoba odpowiedzialna za utrzymanie  w niej czystości musi zaś ukończyć szkołę średnią i przejść odpowiednie przeszkolenie. Takie regulacje zawiera projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad, jakim powinny odpowiadać obiekty usługowe wykorzystywane do świadczenia usług w zakresie sterylizacji wyrobów medycznych.

Obecnie prawo reguluje jedynie organizację sterylizatorni w szpitalach. Nie określa wymagań, które muszą spełnić przedsiębiorcy świadczący usługi sterylizacji. Z takich usług powinni korzystać m.in. fryzjerzy, kosmetyczki i salony tatuażu.

Sterylizatornia powinna się składać ze strefy materiałów skażonych, materiałów czystych, strefy materiałów sterylnych i ich dystrybucji. Muszą się w niej znaleźć pomieszczenia sanitarne i śluzy, pomieszczenia socjalne i magazynowe. Ruch powinien przebiegać w jednym kierunku – od punktu przyjęcia skażonego materiału do punktu wydania materiału sterylnego.

Na dostosowanie obiektów przedsiębiorcy będą mieli czas do końca przyszłego roku.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne