Od Nowego Roku szpitale będą musiały zaopatrywać pacjentów leżących na oddziałach w specjalne opaski. Tak stanowi wchodzące w życie 1 stycznia 2013 r. rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postępowania w sprawie ich braku.

Nowe przepisy stanowią, że personel medyczny musi założyć pacjentowi opaskę na nadgarstek lub kostkę u nogi zaraz po przyjęciu do szpitala i ustaleniu jego tożsamości. Jeśli to ostatnie będzie niemożliwe, pacjent o nieznanej tożsamości dostanie opaskę z napisem „NN". Noworodek także będzie musiał mieć taką opaskę. Jeśli jednak założenie opaski dziecku do lat sześciu byłoby niemożliwe, personel medyczny za zgodą rodziców powinien na  łóżku lub inkubatorze umieścić zdjęcie.

Na opaskach lub zdjęciach zostaną zakodowane dane pacjenta. Kodowanie wymaga jednocześnie, by szpitale kupiły opaski, drukarki oraz czytniki. Dodatkowo muszą zaopatrzyć się w system informatyczny. Personel medyczny ma wprowadzać do niego informacje o pacjencie, które będą skorelowane z jego kodem, a w razie potrzeby wyświetlą się na czytniku.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra zdrowia z 20 września 2012 r. DzU z 4 października, poz. 109