Ministerstwo Zdrowia w założeniach do noweli ustawy refundacyjnej, które trafiły właśnie do konsultacji społecznych, proponuje zmiany dla pacjentów cierpiących na nowotwory.
Zamiast chemioterapii niestandardowej powstanie dla nich indywidualny program dostępu do leków onkologicznych. Lekarz prowadzący będzie składał do wojewódzkiego oddziału NFZ wniosek o sfinansowanie pacjentowi innowacyjnego leku, zarejstrowanego na terenie Unii Europejskiej, ale nierefundowanego jeszcze w Polsce. Ewentualne zgody dyrektorów NFZ na leczenie pacjenta zweryfikuje komisja kwalifikacyjna. Będzie ją powoływał prezes NFZ. Ma to być specjalne ciało, w którym obradować będą lekarze specjaliści.
– Program indywidualnego dostępu do leków to nic innego jak przywrócenie w lekko zmienionej postaci chemioterapii niestandardowej. Ciągle jednak onkolog nie będzie mógł wnosić o leczenie pacjenta najnowszym lekiem, bo program obejmie tylko te dopuszczone do obrotu przed 1 stycznia 2012 r. – mówi adwokat Łukasz Sławatyniec z kancelarii CMS Cameron & McKenna.
3,5 tys. zgód na chemioterapię niestandardową wydaje średnio rocznie NFZ
Przypomnijmy, że ministerstwo zamierza uruchomić program indywidualnego dostępu do leków onkologicznych, bo chemioterapia niestandardowa zgodnie z obowiązującą ustawą refundacyjną działa tylko do końca 2013 r.