Do przychodów użytkownika jeziora lub rzeki nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Interpretacja została wydana na wniosek przedsiębiorcy, czynnego podatnika VAT, użytkującego na podstawie dzierżawy jezioro i fragment zalewu rzeki. Był zobowiązany do prowadzenia gospodarki rybackiej, polegającej m.in. na zarybianiu, wspieraniu naturalnego rozrodu i zachowaniu odpowiedniej liczby i proporcji gatunków w dzierżawionych wodach, co było wspierane połowami o charakterze regulacyjno-kontrolnym.
Dzierżawca sprzedawał ryby odławiane we własnym zakresie. W związku z planami rozszerzenia działalności, polegającego na sprzedaży praw do odłowu określonej ilości oznaczonych gatunków ryb wędkarzom amatorom, zadał pytanie o konieczność odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Fiskus przychylił się do stanowiska, że przychody użytkownika wód będą mieściły się w działalności rolniczej wyłączonej spod przepisów ustawy o PIT. Urząd wyjaśnił, że za działalność rolniczą, stosownie do art. 2 ust. 2 ustawy o PIT, uznaje się m.in. wytwarzanie produktów zwierzęcych, w tym hodowlę ryb, w stanie nieprzetworzonym (naturalnym).
Za rolniczą uważa się również działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynosi – dla ryb – co najmniej dwa miesiące.