Zabytkowe marmurowe popiersia, ikony, obrazy i monety. To nasze dobra narodowe, które od początku tego roku zatrzymała na granicy zewnętrznej z Unią Europejską Straż Graniczna. Wewnątrz UE w strefie Schengen kontrole nie są przeprowadzane w ogóle. W efekcie podróżni lekceważą pozwolenia na wywóz polskich antyków.
Olgierd Jakubowski, doktorant Państwowej Akademii Nauk i ekspert Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, przestrzega, że unijna swoboda przepływu towarów stanowi ogromne zagrożenie dla ochrony polskich pozostałości historycznych.
Statystyki kłamią...
Od dwóch lat Straż Graniczna nie zgłosiła żadnej kradzieży ani nielegalnego wywozu zabytku do ich krajowego wykazu, ponieważ polskie zabytki mogą swobodnie podróżować po całym terytorium UE. Według Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem w ciągu ostatnich dwudziestu lat skradziono ponad 8575 zabytkowych dzieł sztuki z polskich zbiorów publicznych i prywatnych. Jeszcze w 2007 r. do rejestru, dostępnego na stronie www.skradzionezabytki.pl zostało wpisanych 278 zabytków, a w 2008 r. już tylko 45. Od 2011 r. oficjalnie nie skradziono żadnego, a prawo zgłoszenia ma każdy.
Eksperci szacują jednak, że nielegalny handel polskimi dobrami kultury jest wart nawet 6 mld dolarów rocznie. Na rynkach światowych utrzymują się wysokie ceny dzieł sztuki, a ich wartość stale rośnie.
Franciszek Trzebski, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego, przypomina, że jeszcze w 2009 r. toczyły się dwie burzliwe sprawy o próby nielegalnego wywozu dzieł sztuki. Grek chciał przetransportować z Okęcia zabytkowy obraz olejny „Pejzaż z zamkiem w Pierrefonds" Corota, a Polak nadał paczką do Tajlandii drogocenny obraz Picassa. Oba dzieła zostały zatrzymane na granicy, a ich właściciele posądzeni o usiłowanie nielegalnego wywozu zabytków z terytorium RP. Ostatecznie biegli wykazali, że były to falsyfikaty, a sąd uniewinnił ich posiadaczy. Dzisiaj nie ma już kontroli przy granicach wewnętrznych UE i nikogo nie posądza się o przemyt zabytków.