Od 25 października, zgodnie z unijnymi przepisami, Polacy mogą leczyć się za granicą na koszt NFZ. Rząd jednak chce ograniczyć to prawo. Wczoraj przyjął założenia do noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej.
Wynika z nich, że Ministerstwo Zdrowia przygotowuje listę procedur medycznych, których przeprowadzanie poza krajem będzie uzależnione od zgody NFZ. Jeśli pacjent jej nie uzyska przed wyjazdem, nie będzie mógł liczyć na zwrot kosztów operacji z tej listy.
Ograniczenia
Założenia do nowelizacji precyzują ponadto, że zgoda NFZ będzie potrzebna zawsze, gdy chory zechce za granicą poddać się leczeniu, które ma już zaplanowane w Polsce i musiałby co najmniej jeden dzień przebywać w zagranicznym szpitalu oraz korzystać z wysoko wyspecjalizowanej kosztownej infrastruktury medycznej.
Rząd opracowuje listę zabiegów, z których będzie można skorzystać za zgodą NFZ
Nowelizacja, nad którą pracuje rząd, ma wdrożyć do polskiego porządku prawnego dyrektywę transgraniczną (2011/24/UE). Umożliwia ona obywatelom UE wyjazdy na refundowane leczenie do innego kraju. Dyrektywa przewiduje możliwość ograniczania wyjazdów, ale tylko w wyjątkowych przypadkach.