Problemem obciążania pacjentów opłatami za zużycie energii elektrycznej od kilku zajmuje się rzecznik praw pacjenta. Mimo jego jednoznacznie krytycznego stanowiska dla takich praktyk, pacjenci nadal sygnalizują, że do tzw. wypiski lecznice dołączają im rachunek za świadczenie towarzyszące - korzystanie z energii elektrycznej. Rzeczywiście pacjenci zużywają  prąd do ładowania telefonu, podgrzania wody w czajniku, golarek elektrycznych czy ładowania baterii w laptopie.

Zdaniem rzecznik praw pacjenta  Krystyny Barbary Kozłowskiej to działania bezprawne.  Jak przypomina, w myśl art. 5 pkt 34 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych świadczenie towarzyszące należą do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, tak samo jak  świadczenie zdrowotne i  świadczenie zdrowotne rzeczowe (leki, wyroby medyczne).  Zgodnie z art. 5 pkt 38 tej  ustawy, świadczeniem towarzyszącym jest zakwaterowanie i wyżywienie w podmiocie leczniczym.

Rzecznik powołuje się  na stanowisko Marcina Pakulskiego, zastępcy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. W piśmie z 8 stycznia 2014 r. (NFZ/CF/DSOZ/2013/076/1564/W/35855/MKI) podtrzymał on stanowisko NFZ z 2011 r., w którym wskazano, że korzystanie z energii elektrycznej w szpitalu mieści się w pojęciu zakwaterowania, które z kolei objęte jest świadczeniem towarzyszącym, finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach.

- Pojęcie „zakwaterowanie" należy rozumieć potocznie, a zatem – w tym przypadku jako umieszczenie świadczeniobiorcy na czas pobytu w pomieszczeniu  spełniającym prawem przewidziane wymagania, w którym mogą być udzielane świadczenia zdrowotne. Ponieważ w pomieszczeniu takim musi być dostęp do energii elektrycznej, świadczeniobiorcy podczas hospitalizacji mogą korzystać z gniazdek elektrycznych w zwykły sposób, podobnie jak to ma miejsce w hotelu, pensjonacie, miejscu pracy itp. – wyjaśniał w liście do rzecznika praw pacjenta z 2011 r. Wiesław Kosacki, dyrektor Biura Prawnego Centrali NFZ.