Więcej badań od lekarza rodzinnego, elektroniczna weryfikacja zapisów oraz dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. „Rz" poznała plany, jakie Ministerstwo Zdrowia przedstawi premierowi Donaldowi Tuskowi jako receptę na skrócenie kolejek w służbie zdrowia.
Główny pomysł to odciążenie przychodni specjalistycznych. Mają w tym pomóc lekarze rodzinni. – Chcemy płacić im inaczej. Oprócz stałej kwoty za każdego pacjenta dostaną pieniądze za badania, które przeprowadzą zamiast specjalistów – mówi „Rz" Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia. Podkreśla, że obecny system się nie sprawdził. Lekarzom rodzinnym nie opłaca się wysyłać pacjentów na badania, bo sami muszą je finansować. Kierują ich więc do specjalistów i w ten sposób tworzą się zatory.
4,2 miesiąca czekają teraz pacjenci na wizytę u chirurga naczyniowego
Krótsze też mają być kolejki na zabiegi szpitalne. Zdaniem Neumanna zmniejszą się, bo więcej prostych zabiegów wykonają specjaliści w poradniach.
Kolejne remedium to tzw. elektroniczne skierowania. Mają ruszyć do końca tego roku. Dzięki nim będzie wiadomo, czy pacjent nie blokuje miejsc, zapisując się do kilku lekarzy tej samej specjalności.