1 mld zł na leczenie polskich chorych za granicą przeznaczy NFZ w 2015 r. Takie rozwiązania wprowadza przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wprowadza ona do polskiego porządku prawnego dyrektywę o transgranicznym leczeniu.

Polscy pacjenci nie będą się jednak mogli leczyć za granicą bez ograniczeń. Chory będzie musiał uzyskać wcześniej zgodę funduszu. Listę zabiegów obwarowanych wymogiem uzyskania zgody opublikował minister zdrowia w rozporządzeniu. Jeśli chory otrzyma pozwolenie od urzędników, będzie mógł liczyć, że po powrocie z zagranicy i okazaniu rachunków z tamtejszego szpitala dostanie w Polsce zwrot kosztów leczenia.

Co więcej, jeśli budżet funduszu na leczenie zagraniczne wyczerpie się w ciągu roku, pacjenci nie będą mogli liczyć na to, że dostaną zgodę na zwrot kosztów.

Nowe przepisy zakładają, że w Polsce powstanie punkt informacyjny przy NFZ. Wiadomości o leczeniu w Polsce uzyskają pacjenci z innych krajów UE.

etap legislacyjny trafi do Senatu