Publiczna ochrona zdrowia ma być równie nowoczesna jak ta prywatna. Jak zakłada projekt nowelizacji niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia, której pierwsze czytanie odbyło się we wtorek w Sejmie, większość spraw pacjent będzie mógł niebawem załatwić w internecie.
Czytaj także: Powstaną internetowe konta pacjenta
W Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) nie tylko złożymy deklarację wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) czy wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), ale także skorzystamy z rejestracji w placówce medycznej za pomocą aplikacji mObywatel.
Jak mówił we wtorek w Sejmie Janusz Cieszyński, wiceminister odpowiedzialny za cyfryzację ochrony zdrowia, już dziś w IKP dostępna jest mapa pozwalająca zlokalizować najbliższy szpitalny oddział ratunkowy czy izbę przyjęć.
Ankieta wszystko wskaże
To jednak nie wszystko. Dzięki ankiecie zdrowego stylu życia, którą w IKP można wypełnić już dziś, pacjent dowie się, czy powinien skorzystać z badań przesiewowych czy programów profilaktycznych. Wyniki ankiety, która jest rodzajem wywiadu lekarskiego, wskażą, czy jesteśmy narażeni na choroby cywilizacyjne. System podpowie, gdzie badania na NFZ przeprowadzane są najbliżej miejsca zamieszkania. Osobom, w których rodzinie występowały choroby wieńcowe, a one same mało się ruszają i stosują niezdrową dietę, system może podpowiedzieć np. program profilaktyki chorób układu krążenia, a tym, które zauważają u siebie sztywnienie stawów, np. badania w kierunku reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Objawy mogące wskazywać na zagrożenie chorobą nowotworową skierują pacjenta prosto do lekarza.