Główny Inspektor Sanitarny przedstawił zalecenia dotyczące właściwego wyboru tornistra lub plecaka szkolnego, a także wskazania jak prawidłowo zapakować i kontrolować jego właściwe użytkowanie.
Waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia, a jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy lepiej jest umieszczać na dnie, a lżejsze wyżej. Dobry tornister posiada ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców, równe, szerokie szelki (długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców). Zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Tornister należy nosić na obu ramionach.
Zdaniem GIS konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy. Np. podręczników i zeszytów z przedmiotów, których nie ma w planie lekcji na konkretny dzień, a także dodatkowych słowników i książek, pamiętników, albumów, zabawek, butelek z napojami. Waga tornistra lub plecaka zależy też od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. Mało kto zdaje sobie sprawę, że pusty tornister potrafi ważyć nawet do 2 kg.
- Rodzice powinni współpracować ze szkołą w celu zorganizowania na terenie szkoły miejsc, w których uczniowie będą mogli pozostawić część przyborów lub podręczników szkolnych - uważa Główny Inspektor Sanitarny.
Co grozi dzieciom noszącym zbyt ciężkie tornistry? Bóle pleców, zmniejszenie pojemności płuc, kształtowanie się nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywienie kręgosłupa.