Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Spraw Zagranicznych  podpisali  dziś deklarację w sprawie współpracy w zakresie leczenia Polaków za granicą. Obie instytucje mają działać wspólnie na rzecz informowania  naszych obywateli przebywających w innych krajach o tym jak korzystać tam z usług medycznych.

Współpraca ma się przełożyć  na szkolenia polskich pacjentów.  Pracownicy  Funduszu zobowiązali się bowiem   szkolić  Polaków przebywających w krajach UE o przysługujących im uprawnieniach do leczenia. MSZ zaś zapewni logistyczne i organizacyjne wsparcie poprzez placówki dyplomatyczne. Porozumienie podpisali  Artur Nowak-Far, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, oraz Tadeusz Jędrzejczyk, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

Polacy mają bowiem prawo korzystać z leczenia za granicą na takich samych zasadach co obywatel danego państwa.  Zapewniają im to przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Co więcej, od października na terenie Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa o transgranicznym leczeniu. Obywatelom państw UE umożliwiła ona korzystanie z  leczenia za granicą i refundację tych kosztów przez ich narodowego płatnika.  Wielu krajach UE pacjenci mogą się leczyć za granicą nawet bez zgody  ubezpieczyciela a ten i tak później ma obowiązek zwrócić im koszty świadczeń.

Polska  przygotowując przepisy wdrażające dyrektywę, nad którymi trwa teraz praca w Senacie, ogranicza jednak  te uprawnienia naszym pacjentom. Wyjeżdżając na leczenie za graniczne będą musieli zwracać się do NFZ o zgodę. Inaczej  nie będą mogli liczyć na zwrot kosztów leczenia.