Naczelny Sąd Administracyjny podzielił ocenę rzecznika praw pacjenta, że w Samodzielnym Wojewódzkim Publicznym Zespole Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Radomiu zostały naruszone zbiorowe prawa pacjenta.
Rzecznik ustalił, że w szpitalu pobierano bezprawnie opłaty (5 zł) za wydawanie zaświadczeń lekarskich oraz o pobycie w szpitalu. Pacjentom oddziałów dziecięcego i młodzieżowego ograniczano prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego lub korespondencyjnego z innymi osobami. Mogli się kontaktować tylko w wyznaczonych porach dnia. Odwiedziny odbywały się w obecności personelu. Pacjenci przyjęci ze schroniska dla nieletnich mieli zakaz telefonów i spacerów.
Małoletni pacjenci byli angażowani do sprzątania oddziału. Niewypełnianie obowiązków powodowało utratę spaceru bądź przepustki. Biegli w zakresie psychiatrii wyjaśnili, że czym innym są prace porządkowe wykonywane w ramach leczenia, a czym innym wyręczanie personelu. Szpital bronił się, że to terapia zajęciowa stosowana do leczenia. Zakazy telefoniczne były uzasadnione ochroną mienia.
Radca prawny Andrzej Grzmil, reprezentujący szpital, nie przeczył takiej praktyce, ale podkreślał, że szpital już jej zaniechał.
Pełnomocnik rzecznika Mariusz Manczarek z Biura RPP zwracał uwagę, że w praktykach naruszających zbiorowe prawa pacjenta chodzi o potencjalną liczbę tych, których mogą one dotknąć.