Wariant III: 800 zł (12 800 zł – 12 000 zł).
Niewykorzystana przechodzi na następcę
Kwota ulgi inwestycyjnej niewykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców, jeżeli gospodarstwo rolne zostało nabyte stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub w drodze dziedziczenia (art. 13d ust. 5 ustawy o podatku rolnym).
Jak wynika z pisma Ministerstwa Finansów z 11 stycznia 2005 r. (LK-1377/LP/04/KD), ustawodawca wskazał tylko dwie sytuacje (katalog zamknięty), kiedy niewykorzystana kwota ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym przechodzi na następców podatnika, który uzyskał do niej prawo, tj. w przypadku gdy gospodarstwo rolne zostało nabyte stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników >patrz ramka lub w drodze dziedziczenia. Umowy przekazania gospodarstwa rolnego zawarte w celu otrzymania renty strukturalnej nie są umowami zawartymi stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Skutki sprzedaży obiektów
Podatnik traci prawo do odliczenia od podatku rolnego niewykorzystanej kwoty ulgi inwestycyjnej w przypadku sprzedaży obiektów i urządzeń, od których przyznana została ta ulga, lub przeznaczenia ich na inne cele niż związane z działalnością rolniczą (art. 13 ust. 4 ustawy o podatku rolnym).
Autor jest doradcą podatkowym
Następca musi być młodszy co najmniej o 15 lat
Przez umowę z następcą rolnik będący właścicielem (współwłaścicielem) gospodarstwa rolnego zobowiązuje się przenieść na osobę młodszą od niego co najmniej o 15 lat (następcę) własność (udział we współwłasności) i posiadanie tego gospodarstwa z chwilą nabycia prawa do emerytury lub renty inwalidzkiej, jeżeli następca do tego czasu będzie pracować w tym gospodarstwie. Ponadto umowa z następcą może zawierać inne postanowienia, w szczególności dotyczące wzajemnych świadczeń stron przed i po przeniesieniu przez rolnika własności gospodarstwa rolnego na następcę (art. 84 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników). Umowa z następcą, a także umowa w celu wykonania umowy z następcą (przenosząca własność gospodarstwa rolnego na następcę), powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 85 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników).
Co w przypadku zbiegu praw do ulg i zwolnień
W przypadku zbiegu praw do zwolnień i ulg z różnych tytułów przy ustalaniu zobowiązania podatkowego w zakresie podatku rolnego na dany rok podatkowy w pierwszej kolejności stosuje się ulgi określone w art. 13b, następnie w art. 12, w art. 13a i w art. 13 ustawy o podatku rolnym. Podstawę obliczenia ulgi z danego tytułu stanowi należny podatek po zastosowaniu ulgi z tytułu poprzedzającego (art. 13d ust. 4 ustawy o podatku rolnym).
Oznacza to, że w pierwszej kolejności zastosowanie ma:
- ulga przewidziana dla gospodarstw rolnych: żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową lub długotrwałe przeszkolenie wojskowe, oraz osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej w formie skoszarowanej – prowadzących te gospodarstwa bezpośrednio przed powołaniem do służby (zob. art. 13a ustawy o podatku rolnym),
- zwolnienia przewidziane w art. 12 ustawy o podatku rolnym, m.in.: dla użytków rolnych klas: V, VI i VIz, oraz gruntów zadrzewionych i zakrzewionych ustanowionych na użytkach rolnych; dla gruntów ornych, łąk i pastwisk objętych melioracją – w roku, w którym uprawy zostały zniszczone wskutek robót drenarskich,
- zwolnienie dla gruntów położonych na terenach podgórskich i górskich (klasy gruntów: I, II, IIIa, III i IIIb, IVa, IV i IVb (zob. art. 13b ustawy o podatku rolnym), i dopiero
- ulga inwestycyjna (zob. art. 13 ustawy o podatku rolnym).