Znieczulenie podczas porodu to prawo kobiety

W wielu szpitalach kobiety nie korzystają z bezpłatnego znieczulenia do porodu, ponieważ na oddziałach brakuje anestezjologów. Nie wiedzą też, że mają do niego prawo.

Publikacja: 04.08.2015 17:14

Znieczulenie podczas porodu to prawo kobiety

Foto: 123RF

Bartosz Arłukowicz, odchodząc z resortu zdrowia, zapowiedział, że daje kobietom prezent: dla każdej znieczulenie zewnątrzoponowe do porodu na życzenie.

Jak powiedział, tak zrobił. Od 1 lipca, dzięki zmienionemu przez prezesa NFZ zarządzeniu o leczeniu szpitalnym, Fundusz płaci oddziałom ginekologiczno-położniczym 416 zł za znieczulenie rodzącej.

Problem w tym, że choć jest już przez Fundusz finansowane, to wciąż niedostępne, bo w placówkach medycznych brakuje anestezjologów.

Anastezjolog w cenie

– Nawet gdyby kobieta chciała znieczulenia, nie mamy jak go zapewnić. W szpitalu mamy 12 anestezjologów, a potrzebne jest nam drugie tyle i nie tylko do robienia znieczuleń pacjentkom – mówi Mieczysław Szatanek, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Wskazuje, że urzędnicy z resortu zdrowia zdecydowali, że będą płacić za tę usługę chyba tylko dlatego, iż wiedzieli, jak niewiele szpitali zaoferuje ją pacjentkom.

Nie lepiej jest w województwie wielkopolskim. Jak informuje Bogusława Ryzner, zastępca dyrektora ds. ekonimicznych w Szpitalu Specjalistycznym w Pile, ani jedna kobieta nie skorzystała tam ze znieczulenia. W lecznicy brakuje anestezjologów i odpowiedniego sprzętu, który umożliwiłby jego podanie.

2,2 tys. zł

- płaci NFZ szpitalom za poród ze znieczuleniem czy to przez cesarskie cięcie, czy siłami natury

Znieczuleń nie ma też w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie.

– W naszym szpitalu znieczulenie jest dostępne dla rodzących, ale po konsultacji z lekarzem. Gdyby się okazało nagle, że wiele kobiet może skorzystać z tego udogodnienia, także mógłby być problem z anestezjologami – mówi Marta Podgórska, rzecznik szpitala. Zaznacza, że w klinice jest największy oddział ratunkowy w mieście i anestezjolodzy są często pilnie potrzebni do zabiegów oraz operacji przeprowadzanych pacjentom urazowym, których przywożą karetki.

Problem z brakiem anestezjologów jest znany nie od dziś. To jedna z najbardziej deficytowych specjalizacji, a wielu anestezjologów wyjechało za granicę. Minister zdrowia zaś, tak jak w latach ubiegłych, w wielu województwach przyznał wiosną 2015 r. zaledwie po pięć rezydentur (specjalizacja opłacana przez resort) z anestezjologii. W tym roku nacisk był położony na pediatrię.

Wielu młodych lekarzy chętnie zdecydowałoby się robić specjalizację z anestezjologii.

– Ograniczanie młodym ludziom dostępu do specjalizacji to zbrodnia przeciw pacjentom i systemowi ochrony zdrowia – oburza się dr Szatanek.

Inaczej może być w dużych szpitalach ginekologiczno-położniczych, które zajmują się głównie porodami, takim jak Szpital św. Zofii w Warszawie czy Szpital św. Rodziny. Tam znieczulenie na życzenie było oferowane od dawna. Tyle że odpłatnie.

Brak informacji

Żadna z pań nie dostała także ze znieczulenia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Pile, ale tu akurat z innego powodu.

416 zł

- płaci Fundusz szpitalom za znieczulenie do porodu

– Na 170 porodów miesięcznie, jakie odbywają się w naszym szpitalu, nie było od 1 lipca pani, która życzyłaby sobie znieczulenia – mówi Maria Karczewska, rzecznik prasowy konińskiej leczniczy. Podkreśla, że być może ginekolodzy nie informują kobiet o takiej możliwości.

Eksperci z Fundacji Rodzić po Ludzku podkreślają na stronie internetowej, iż nie mieli złudzeń, że znieczulenie będzie dostępne dla wszystkich od 1 lipca 2015 r. Fundacja zaznacza, że aby zagwarantować znieczulenie kobietom, musi powstać dokument, który ureguluje kwestie podawania znieczulenia zewnątrzoponowego od strony medycznej.

Prawo dla Ciebie
Kiedy policja może zaglądać do telefonu obywatela? Trzeba skończyć z oględzinami
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w maju 2025. Zmiany w harmonogramie
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Aplikacje i egzaminy
Egzaminy prawnicze 2025 - znamy większość wyników. Zdający nie zawiedli
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku