Rolnik Zenon R. wystąpił do kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o udzielenie pomocy finansowej dla producentów rolnych. Na skutek anomalii pogodowych stracił część plonów. ARiMR odmówiła.
Szkody były za małe
Kierownik powiatowego biura ARiMR powołał się na rozporządzenie Rady Ministrów z 22 listopada 2016 r. . Zgodnie z nim pomoc może objąć szkody w uprawie w gospodarstwie, jeżeli rolnik stracił co najmniej 50 proc. upraw i mniej niż 70 proc.. Tymczasem w przypadku Zenona R. straty wniosły w wypadku pszenicy ozimej – 49,54 proc., a koniczyny 25,60 proc. Z tych powodów pomocy odmówiono. Zenon R. nie zgodził się ze sposobem ustalenia wysokości strat. Wskazał, że niekorzystne warunki atmosferyczne (ujemne skutki przezimowania) spowodowały straty pszenicy ozimej – 2,16 ha, koniczyny czerwonej II – 1,29 ha i koniczyny czerwonej I – 1,24 ha. Tym samym powinien otrzymać pomoc finansową. Następnie odwołał się do dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR a ten przyznał rację swojemu poprzednikowi. Wyjaśnił, że z zebranego materiału dowodowego wynika, że powierzchnia upraw, na których miały miejsce szkody wynosi 3,45 ha. Nie osiągnęły one wymaganego poziomu, co najmniej 50 proc.
Zenon R. nie poddał się i wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Zarzucił ARiMR nieprawidłowe ustalenie powierzchni upraw objętych w jego gospodarstwie szkodą w związku z wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego, tj. ujemnych skutków przezimowania, co w konsekwencji doprowadziło do wydania decyzji o odmowie przyznania pomocy finansowej. Podkreślał, że pomyłki wynikają z tego, że po przeprowadzonej kontroli w jego gospodarstwie, zasiał pszenicę jarą. W efekcie do powierzchni pszenicy ozimej dotkniętej ujemnymi skutkami przezimowania (2,16 ha) błędnie zaliczono 0,02 ha pszenicy jarej, którą zasiał po kontroli.
Wsparcie jednak będzie
WSA uwzględnił jego skargę, ale z innych powodów. Doszukał się nieprawidłowości w uzasadnieniu decyzji.
Według WSA powinno ono wskazywać przesłanki, którymi kierował się organ wydając orzeczenie, a więc powinno wyczerpująco wyjaśniać podstawę rozstrzygnięcia i okoliczności, które za takim, a nie innym rozstrzygnięciem przemawiają. Celem uzasadnienia jest przedstawienie procesów myślowych, które doprowadziły organ do wydania danego aktu, wskazanie motywów będących podstawą rozstrzygnięcia i wreszcie wskazanie argumentów tłumaczących dlaczego takie, a nie inne stanowisko było prawidłowe.