Ministerstwo Zdrowia zwiększa dostęp do leczenia bólu

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia - wiceminister Marek Tombarkiewicz wraz z ekspertami – Jarosławem Woroniem z Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Szymonem Chrostowskim, prezesem Koalicji na Rzecz Walki z Bólem „Wygrajmy z Bólem" oraz Jerzym Gryglewiczem z Fundacji Eksperci dla Zdrowia – mówił o projekcie rozporządzenia dotyczącego leczenia bólu w Polsce. Będzie ono określało standard organizacyjny opieki zdrowotnej w zakresie leczenia bólu.

Publikacja: 30.11.2017 13:50

Ministerstwo Zdrowia zwiększa dostęp do leczenia bólu

Foto: AdobeStock

„Rozporządzenie określi standard organizacyjny opieki zdrowotnej w dziedzinie świadczeń zdrowotnych z zakresu rozpoznania, leczenia, monitorowania bólu – niezależnie od jego przyczyny, realizowanych w podmiotach leczniczych. Będzie aktem wykonawczym, dającym gwarancję realizacji uprawnień pacjenta związanych z leczeniem bólu na każdym etapie choroby. Świadczenia zdrowotne w zakresie leczenia bólu będą mogły być udzielane w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, leczeniu szpitalnym oraz w lecznictwie ratunkowym. W przypadku udzielania tych świadczeń zdrowotnych podstawowym narzędziem będzie Karta Oceny Nasilenia Bólu. Cały proces rozpoznania, leczenia i monitorowania bólu zgodnie z aktem wykonawczym do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, będzie się opierał na aktualnej wiedzy medycznej i wytycznych lub zaleceniach rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu" – wyjaśnił wiceminister Marek Tombarkiewicz, przedstawiając nowy projekt.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama