Po raz trzeci Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych razem z „Rzeczpospolitą" przygotowała ranking studenckich poradni prawnych. Pierwsze miejsce zajęły aż cztery uczelnie: z Łodzi – w ubiegłym roku również na podium; z Krakowa – awans z czwartego miejsca; Uczelnia Łazarskiego z Warszawy – w tamtym roku była trzecia oraz z Wrocławia – rok temu dziewiąte miejsce.

Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski – w ubiegłym roku pierwszy oraz Opolski (awans z piątego miejsca).

Trzecie miejsce zajęła z kolei stołeczna Akademia Koźmińskiego (w ubiegłym roku druga) oraz Wyższa Szkoła Prawa i Administracji Rzeszowska Szkoła Wyższa (awans z szóstego miejsca).

Kliknij tabelę , żeby zobaczyć jej pełną zawartość

W tym roku akademickim w Krakowie przeszło 500 porad udzieliło 44 studentów pod okiem 27 opiekunów.

– Mamy sześć sekcji, w tym dwie prawa cywilnego, karną, pracy oraz praw człowieka. Tym, co nas wyróżnia na tle innych poradni, jest sekcja prawa medycznego – mówi dr Wojciech Górowski, kierownik poradni prawnej na Uniwersytecie Jagiellońskim. – Wbrew pozorom nie zajmujemy się tylko błędami lekarskimi, ale również dostępem do świadczeń zdrowotnych, dokumentacją medyczną etc. – dodaje.

Z kolei w Łodzi pracowało 68 studentów, trzech wolontariuszy pod bacznym okiem dziesięciu opiekunów. W sumie udzielili 221 porad.

– Bliskie są nam przede wszystkim prawa dziecka. W tym roku ruszyliśmy z kliniką mediacji z zakresu prawa cywilnego oraz prawa pracy. Na razie studenci uczą się w teorii trudnej sztuki mediacji – mówi prof. Małgorzata Król, kierownik łódzkiej kliniki.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Na Uczelni Łazarskiego ok. 250 porad udzieliło 40 studentów, a opiekowało się nimi osiem osób.

– Nasi studenci nie mają dodatkowych punktów za pracę w poradni prawnej, a mimo to chętnie przychodzą – mówi Ewelina Milan, kierownik kliniki. – Próbujemy również przeprowadzać mediacje. Na razie prowadzimy jedną sprawę rodzinną. Chodzi o ustalenie kontaktów rodziców z dzieckiem. Nasi studenci i pracownicy naukowi uczą też prawa w szkołach ponadgimnazjalnych. W tym roku w naszych lekcjach uczestniczyło 3500 uczniów i nauczycieli – dodaje Ewelina Milan.

Natomiast na Uniwersytecie Wrocławskim pracowało 59 studentów, a opiekowało się 34. W pierwszym półroczu akademickim przyjęli 126 spraw.

– W mijającym roku akademickim Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych obchodziła jubileusz 15-lecia, a kliniki prawa w Polsce 20-lecie – mówi Filip Czernicki, prezes zarządu FUPP. – Mamy się czym pochwalić. Na przestrzeni 20 lat poradnie udzieliły ponad 150 000 porad i przeszkolonych w nich zostało ok. 23 000 studentów.

– Dziś kliniki prawa stają się ważną częścią struktur akademickich, skupiając wokół siebie wszelkie programy społecznej aktywizacji prawników i studentów prawa, ale co najważniejsze także nowoczesnych metod nauczania, do których zaliczamy nie tylko uczenie się poprzez udzielanie porad, ale także symulacje rozpraw sądowych czy prowadzenie zajęć o prawie w szkołach – dodaje prezes Czernicki. Mam nadzieję, że ranking także wskazuje na potrzebę instytucjonalizacji poradni, czyli włączenia ich na stałe w struktury uczelni, a władze tych uczelni dostrzegają ważną rolę, jaką spełniają poradnie, podnosząc jakość kształcenia studentów – podkreśla.

Czytaj więcej o rankingu

Znamy wyniki Rankingu wydziałów prawa 2018

Gdzie najlepiej przygotowują do aplikacji