Dominika Stępińska-Duch przekonała kapitułę prewencyjnym podejściem do prawa karnego w biznesie (opracowanie procedur BHP, compliance dla klientów). Doceniono jej zaangażowanie w postępowania z elementem międzynarodowym, a także aktywność w stowarzyszeniach prawniczych. O nagrodzie dla mec. Michała Babicza zdecydował zróżnicowany zakres prowadzonych przez niego spraw, również postępowań nieprocesowych. Występował zarówno jako obrońcą oskarżonych, jak i reprezentant pokrzywdzonych. Kapitule podobała się jego aktywność komentatorsko-publikacyjna oraz dydaktyczna.
Prawo konkurencji i antymonopolowe
Kapituła była jednomyślna: na laur zwycięzcy zasługuje kancelaria Modzelewska & Paśnik. Podkreślono przede wszystkim jej aktywność w rozwiązywaniu sporów z zakresu prawa ochrony konkurencji zarówno na rynku polskim, jak i europejskim.
Wśród prawników uhonorowano dwie osoby: Małgorzatę Szwaj (Linklaters) oraz Jarosława Sroczyńskiego (Markiewicz & Sroczyński). Małgorzata Szwaj reprezentowała Scripps Networks Interactive, właściciela TVN SA, w postępowaniu w zakresie kontroli koncentracji prowadzonym przez KE w związku ze sprzedażą spółki na rzecz Discovery Communications, Inc. oraz Chariot Top Group i udziałowców. Mec. Sroczyński wyspecjalizował się w prawie nieuczciwej konkurencji. Na koncie ma m.in. sukcesy w tzw. procesach półkowych .
Prawo pracy i ubezpieczenia
Konkurencję w tej kategorii stanowili dla siebie partnerzy z tej samej kancelarii: Bartłomiej Raczkowski i Sławomir Paruch (Raczkowski Paruch), ale zwycięzcą (3:2) został pierwszy z nich. Na decyzji zaważyły autorytet i pozycja Bartłomieja Raczkowskiego oraz fakt, że to on stworzył silną butikową kancelarię.
W klasyfikacji zespołowej nagroda powędruje do prawników Dentons. Zdobyli przewagę jednym głosem nad zespołem Raczkowski Paruch. Doceniono ich zaangażowanie w proces opiniowania projektów aktów prawnych, co prawnicy Dentons robią pro bono.
Prawo spółek i handlowe
PwC Legal znów liderem dzięki głosom czterech z sześciu członków kapituły. Ich zdaniem kancelaria bije na głowę konkurencję rozmachem, liczbą branż, wartością przedsięwzięć. Docenili dużą liczbę dobrze opisanych transakcji, ich wagę i międzynarodowy wymiar.
Tytuł najlepszego specjalisty niemal jednogłośne przyznano Michałowi Romanowskiemu (Romanowski i Wspólnicy). Został wyróżniony m.in. za finezyjne połączenie praktyki z działalnością naukową i publicystyczną i wielką osobowość.
Prawo autorskie, własności intelektualnej i przemysłowej
Wskazanie najlepszego polskiego prawnika w tej dziedzinie od lat nie stwarza problemów. Elżbieta Traple i jej kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy wygrali z rywalami także w tym roku. Kapituła doceniła szerokie spektrum spraw prowadzonych przez kancelarię, dotykających istotnych zagadnień w prawie autorskim, a także reprezentowanie zagranicznych przedsiębiorców. Sama Elżbieta Traple wzbudziła podziw kapituły jako jeden z nielicznych prawników doskonale łączących reprezentowanie klientów z pracą dydaktyczną, naukową i publicystyczną.
Procesy sądowe i arbitraż
Najlepszą kancelarią okazał się zespół Kubas, Kos, Gałkowski. Głosowało na niego pięciu z siedmiu członków kapituły. Duże wrażenie zrobiła na nich lista osiągnięć kancelarii oraz zakres prowadzonych spraw, co świadczy ich zdaniem o wszechstronności prawników.
Najlepszym prawnikiem został mec. Wojciech Jarosiński – jak nikt inny, opanował trudną sztukę godzenia zwaśnionych stron sporu. Prowadzi też sprawy precedensowe.
Przygotowanie wejścia na giełdę/rynki kapitałowe i papiery wartościowe
Greenberg Traurig przebił konkurentów wagą, skalą i wartością obsługiwanych transakcji oraz występującym w nich często elementem międzynarodowym. Laur w klasyfikacji indywidualnej zdobył z kolei prawnik z kancelarii GESSEL, mec. Leszek Koziorowski. – To człowiek instytucja w tej dziedzinie, swoją pracą buduje pozycję całej kancelarii – uzasadniała kapituła.
Spory międzynarodowe
Zwyciężyła kancelaria K&L Gates (obecnie DWF Poland) za kaliber prowadzonych spraw. Natomiast Rafał Morek z tej kancelarii jest prawnikiem, który prowadzenie sporów międzynarodowych doprowadził niemal do perfekcji. Z siedmiu członków kapituły aż pięciu oddało na niego swoje głosy. – Ten prawnik nie dąży do konfrontacji zwaśnionych stron, tylko do ich pogodzenia – wyjaśniała kapituła.
Technologie, media, telekomunikacja
Xawery Konarski oraz kancelaria Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy z Krakowa to najlepsi specjaliści od spraw związanych z mediami i telekomunikacją. Wybór kancelarii był niemal jednogłośny. Sam mec. Konarski miał silnego konkurenta – mec. Macieja Zaborowskiego (Kopeć Zaborowski), który jednak przegrał jednym głosem.
Członkowie kapituły uzasadniali wybór mec. Konarskiego jego wielkim autorytetem w tej dziedzinie i działalnością naukową. „Rzesze prawników kształcą się na zajęciach mec. Konarskiego" – argumentowali. Samą kancelarię doceniono przede wszystkim za ilość spraw.
Zamówienia publiczne
Aldona Kowalczyk (Dentons) pokonała rywali, otrzymując trzy z czterech głosów. Wskazywano jej udział w precedensowym postępowaniu odwoławczym przed KIO (Tramwaje Warszawskie), a także niezwykłą aktywność i otwartość oraz umiejętność tworzenia sieci wsparcia.
Osoba liderki z pewnością wpłynęła na ocenę i wyróżnienie całego zespołu Dentons. Kancelaria została uznana za najlepszą, m.in. dlatego, że ma na swoim koncie prowadzenie strategicznych projektów w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego.
Laureaci kategorii "Najlepsi specjaliści"
17. Edycja Rankingu Kancelarii Prawniczych 2019 - dodatek z pełnymi wynikami rankingu
Rynek usług prawnych 2018/2019 - raport przygotowany z okazji 17. edycji Rankingu Kancelarii Prawniczych
Współpraca Karolina Kowalska
Zobacz poprzednie edycje Rankingu kancelarii prawniczych