Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Michał Romanowski z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Mówił o założeniach nowego kodeksu, nad którym pracuje komisja. Miałby on zastąpić regulację z 1964 r., która była już nowelizowana ponad 40 razy. Dyskusja o skutkach takiej reformy z punktu widzenia przedsiębiorstw, w której wzięli udział przedstawiciele kancelarii prawniczych, zamieniła się w debatę o tym, czy w ogóle potrzebny jest dzisiaj nowy [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeks cywilny[/link]. Większość była sceptyczna.

- Można zmieniać kodeks, ale czy od razu musi być całkiem nowy? - wyrażał wątpliwości Krzysztof Wierzbowski, szef spółki Wierzbowski Eversheds. Na pewno nie byłby doskonały, więc koszty wprowadzenia nowego prawa mogłyby być wyższe niż korzyści. Podobne obawy wyrażała Katarzyna Bilewska z kancelarii Salans.

Według Marcina Olechowskiego z kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak odpowiedź na pytanie o sens ponownej kodyfikacji zależy od tego, co by się w niej znalazło.

- Przygotujemy projekt i wtedy będzie można ocenić, czy warto go wprowadzić - podsumował prof. Romanowski.

PSPP zrzesza dziś kilkudziesięciu szefów działów prawnych w dużych przedsiębiorstwach działających w Polsce (m.in. Unilever, ABB, Barlinek, Sanofi Aventis, Kompania Piwowarska, Vattenfall, BZ WBK, Fortis Bank). Ideą założycieli jest wspieranie prawników przedsiębiorstw w ich działalności zawodowej związanej z odpowiedzialnością za prowadzenie spraw prawnych i za zgodne z prawem funkcjonowanie firmy. Pomysłodawcą stowarzyszenia i jego prezesem jest Waldemar Koper, dyrektor ds. prawnych Kompanii Piwowarskiej SA w Poznaniu.

Stowarzyszenie ma działać na rzecz środowiska zawodowego, stać się forum wymiany doświadczeń i poglądów na najlepsze praktyki profesjonalne.

- [b]Zamierzamy inicjować rozwiązania prawne wspierające wykonywanie naszego zawodu, opracowywać raporty i opinie o rynku prawników przedsiębiorstw [/b]oraz propagować nowoczesne standardy zawodowe - mówił Rzeczpospolitej" mec. Waldemar Koper przy okazji utworzenia stowarzyszenia.

Jego członkami mogą być prawnicy, którzy odpowiadają za obsługę prawną przedsiębiorstw. Członkami wspierającymi mogą być także firmy prowadzące działalność na rynku usług prawnych lub świadczące usługi specjalistyczne na jego rzecz (kancelarie prawnicze, firmy rekrutacyjne, marketingowe, wydawnictwa prawnicze).