Areszt domowy dla oskarżonego

Podejrzany czy oskarżony, zamiast trafić do aresztu tymczasowego, znajdzie się w domowym

Publikacja: 03.08.2011 04:43

Areszt domowy dla oskarżonego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Rada Ministrów przyjęła wczoraj projekt zmian w kodeksie karnym i kilku innych ustawach. Poprawki mają pozwolić na szersze niż dziś wykorzystanie dozoru elektronicznego. Będzie on już nie tylko sposobem wykonywania kary pozbawienia wolności, ale także środkiem zapobiegawczym stosowanym wobec oskarżonych w toczącym się postępowaniu karnym, np. w sprawie pedofilii.

Sprawi to, że obok aresztu tymczasowego pojawi się areszt domowy. Dany oskarżony będzie musiał nosić nadajnik (elektroniczną obrożę) na ręce lub nodze i przebywać w zasięgu stacjonarnego urządzenia monitorującego. Zostanie ono zainstalowane w jego miejscu zamieszkania.

Nie oznacza to jednak dla oskarżonego pełnej wolności. Będzie mógł się oddalić od urządzenia maksymalnie na 200 m. Dzięki temu będzie się poruszać nie tylko po domu, ale także w jego pobliżu.

Podejrzany czy oskarżony podczas stosowania aresztu zmuszony będzie do określonego zachowania. Harmonogram dnia ustali dla niego właściwy sąd rejonowy. On też areszt domowy zastosuje, ale warunkiem jest w tej sprawie wniosek oskarżonego.

Jeśli w trakcie używania elektronicznej obroży oskarżony ma mieszkać w domu z innymi osobami, np. pełnoletnimi dziećmi, do skorzystania z systemu dozoru konieczna będzie ich zgoda na zainstalowanie aparatury monitorującej.

Areszt domowy ma być orzekany na czas do trzech miesięcy z możliwością przedłużenia, ale nie dłużej niż na dwa lata.

Elektroniczna obroża będzie również środkiem zabezpieczającym wobec osób, które odbyły karę pozbawienia wolności za popełnienie najcięższych przestępstw seksualnych w związku z zaburzeniami preferencji.

Chodzi o pedofilów. Dziś jeszcze sprawcy czynów pedofilskich mogą być leczeni ambulatoryjne lub w zakładzie zamkniętym. Od 1 stycznia 2012 r., kiedy nowela ma wejść w życie, osoby takie, przebywając na wolności, będą musiały się zgłosić na terapię, a ich pobyt na wolności będzie kontrolowany za pośrednictwem aparatury monitorującej.

Elektroniczne obroże będą także stosowane do pilnowaniu sprawców, wobec których sądy orzekły zakaz zbliżania się do określonych osób lub przebywania w określonych miejscach.

etap legislacyjny: skierowany do Sejmu

Przeczytaj także artykuł:

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem