Obecnie kategorią naukową, przyznaną w efekcie oceny parametrycznej, może się poszczycić 17 z 35 uczelni prowadzących kierunek Prawo. W tym tylko jedna uczelnia niepubliczna, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
W przyszłym roku skład ligi prawniczej może się zmienić. Z naszych informacji wynika, że mogą do niej trafić jeszcze dwie uczelnie niepubliczne.
W efekcie reformy nauki zmieniły się zasady oceny jednostek naukowych. Do końca września tego roku dokona jej po raz pierwszy Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN). Jego decyzje z pewnością wpłyną na wyniki przyszłorocznej edycji rankingu „Rzeczpospolitej". W kryterium potencjał naukowy waga oceny parametrycznej wynosi bowiem 17 proc.
Obecnie 17 z 35 szkół wyższych prowadzących prawo ma kategorię naukową
Zgodnie z nowymi zasadami jednostki będą klasyfikowane do jednej z czterech kategorii: A+ – poziom wiodący w skali kraju, A – poziom bardzo dobry, B – poziom akceptowalny z rekomendacją wzmocnienia działalności naukowej, oraz C – poziom niezadowalający. O poziomie naukowym mają decydować osiągnięcia i potencjał naukowy oraz materialne i pozamaterialne efekty działalności. Waga poszczególnych kryteriów zależy od rodzaju jednostki i dziedziny nauki. W przypadku prawa mają się liczyć m.in. publikacje.