W V edycji rankingu „Rzeczpospolitej" liczą się trzy kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą. Każdej z nich przyporządkowaliśmy odpowiednio 14, 17 i 14 punktów. Wagi między poszczególnymi kategoriami są rozłożone odpowiednio: 31, 38 i 31 proc. W tej edycji rankingu wprowadziliśmy jednak pewne zmiany, choć tak jak w poprzednich latach najwyżej punktujemy jakość kształcenia i zdawalność na aplikacje.
Po pierwsze, oddzielnie podajemy wyniki uczelni publicznych i niepublicznych.
Po drugie, zmieniliśmy zasady punktowania klinik prawa. W porozumieniu z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych najwyżej punktujemy te kliniki, w których na jednego opiekuna przypada najmniejsza liczba studentów. Fundacja, która sprawuje merytoryczny nadzór nad klinikami, przekonała nas bowiem, że liczba spraw nie musi przekładać się na poziom pracy kliniki – czasami jedna trudna sprawa nauczy więcej niż 100 prostych.
Z kolei w kategorii konkurencyjność nie wzięliśmy pod uwagę projektów sfinansowanych bezpośrednio przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Punktowaliśmy tylko te pozyskane od innych podmiotów.
W tym roku nieco inaczej oceniamy też szkoły prawa obcego. Oddzielnie punktujemy szkoły wydające certyfikaty, a oddzielnie – dyplomy lub akredytowane.