Honory za reaktywowanie Prokuratorii Generalnej

W najbliższą środę prezydent RP ma wręczyć wysokie odznaczenia osobom, które miały wkład w reaktywowanie Prokuratorii Generalnej Rzeczpospolitej Polskiej a także radcom i pracownikom tej instytucji za zasługi w działalności na rzecz ochrony dobra publicznego.

Aktualizacja: 26.03.2018 15:43 Publikacja: 26.03.2018 14:16

Honory za reaktywowanie Prokuratorii Generalnej

Foto: www.sxc.hu

Ta uroczystość jest elementem obchodów jubileuszu 200 - lecia Prokuratorii Generalnej na Ziemiach Polskich. Obecna Prokuratoria nawiązuje do powołanej w październiku 1816 r. Prokuratorii Generalnej w Królestwie Polskim, której zadaniem, podobnie jak obecnej, była obrona własności oraz interesów majątkowych Skarbu Państwa oraz instytucji publicznych. Tamta Prokuratoria nawet po zniesieniu Królestwa Polskiego funkcjonowała - do 1915 r., a więc prawie do odzyskania niepodległości przez Polskę. Prokuratorię II RP wzorowano na austriackiej. Z kolei w PRL reprezentację Skarbu Państwa powierzono prawnikom poszczególnych przedsiębiorstw i urzędów.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr