Potrzebne jest systemowe ustawowe rozwiązanie problemu pomocy prawnej z urzędu w postępowaniu przedsądowym dla osób najuboższych.
Próbą rozwiązania problemu zwiększenia dostępności usług adwokata i radcy prawnego dla uboższych obywateli mogłoby być wprowadzenie systemu pomocy prawnej z urzędu na wzór istniejącej instytucji adwokata z urzędu w postępowaniu sądowym. Pomoc taka dotyczyłaby jednak wszelkich problemów prawnych, a nie tylko reprezentacji przed sądem.
Reforma samorządów prawniczych i dalsze otwieranie rynku usług prawnych powinny iść w parze ze zwiększaniem korzystania przez obywateli z usług prawniczych w drobnych sprawach życia codziennego. Obecnie z usług prawnych na bardzo wysokim poziomie korzystają duże, z reguły zagraniczne, przedsiębiorstwa. Do prawnika wybierają się również osoby, które są w przymusowej sytuacji, mają sprawę przed sądem, często rodzinną. Jednak w większości codziennych sytuacji, takich jak wniosek o przekształcenie prawa spółdzielczego we własność, interpretacja umowy kredytowej, podpisanie umowy z deweloperem, ludzie nie korzystają z profesjonalnych usług prawnych. Działające w Polsce studenckie poradnie prawne nie mogą sprostać tym wymaganiom, przede wszystkim ze względu na brak ubezpieczenia OC osób świadczących te usługi, a także doświadczenia zawodowego studentów prawa.
Potrzeba uchwalenia takich przepisów wynika nie tylko z aktualnej sytuacji w Polsce, ale i z przepisów prawnych. Nasza konstytucja gwarantuje wszystkim prawo do sądu (art. 45), a w demokratycznym państwie prawa każdy musi mieć możliwość skutecznej obrony swoich praw. Ma to szczególne znaczenie dla osób, których nie stać na pomoc adwokata lub radcy prawnego. Zobowiązanie Polski do wprowadzenia pomocy prawnej dla najuboższych wynika również z zalecenia nr R (93)1 Komitetu Ministrów dla państw członkowskich Unii Europejskiej co do efektywnego dostępu do prawa i wymiaru sprawiedliwości dla najuboższych z 8 stycznia 1993 r. Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 2 Karty podstawowych praw i wolności Unii Europejskiej na państwa członkowskie nałożony został obowiązek zapewnienia dostępu do pomocy prawnej osobom nieposiadającym wystarczających środków materialnych, jeżeli jest to konieczne do zapewnienia skutecznego dostępu do wymiaru sprawiedliwości.
W Polce do tej pory nie zostały uchwalone stosowne przepisy mimo zobowiązań wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej.