Z przygotowanego w Kancelarii Prezydenta projektu nowelizacji ustawy emerytalnej wynika, że osoby, które w ciągu ostatnich dwóch lat przeszły na emeryturę, bez rezygnacji z pracy będą mogły korzystnie przeliczyć swoje świadczenia dopiero po 1 kwietnia 2014 r. Chodzi o tych, którzy między 8 stycznia 2009 r. a 31 grudnia 2010 r. skorzystali z przywileju przejścia na emeryturę bez konieczności rezygnowania z dotychczasowego zatrudnienia.
Projekt nowelizacji trafił już do Sejmu i został rozesłany do konsultacji społecznych. Przewiduje on dodanie do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych art. 194c – 194h. W myśl tych przepisów osoba pobierająca między 1 stycznia 2009 r. a 30 września 2011 r. emeryturę, która została zawieszona od 1 października 2011 r., będzie mogła przeliczyć ją według korzystnych zasad, pod warunkiem jednak, że nie będzie pobierała tego świadczenia przez co najmniej 30 miesięcy.
Po upływie tego okresu zainteresowany będzie mógł przeliczyć swoją emeryturę. Zasady przeliczenia będą się różniły w zależności od tego, czy zawieszone świadczenie zostało przyznane według starych czy nowych zasad.
W pierwszym wypadku pracownik z zawieszoną emeryturą będzie mógł przeliczyć swoje świadczenie z wykorzystaniem nowej kwoty bazowej w części socjalnej. Autorzy zmian przewidują, że taka emerytura powinna być wyższa od wcześniej przyznanego świadczenia.
Również wyższa ma być emerytura obliczona na nowych zasadach, gdy z konta emerytalnego danej osoby zostanie potrącona kwota już wypłaconych świadczeń, ale pozostałe środki zostaną podzielone przez niższy współczynnik dalszego trwania życia pracownika.