Kilka dni po ustaniu zatrudnienia dostarczył do ZUS świadectwo pracy z wnioskiem o podjęcie wypłaty emerytury. Ponieważ wniosek ten zgłosił przed uprawomocnieniem się decyzji emerytalnej, ZUS podjął wypłatę tego świadczenia od dnia nabycia uprawnień, tj. od 2 lutego 2011.
Gdy decyzja stała się już prawomocna
Gorzej przedstawia się sytuacja emeryta, który do dnia uprawomocnienia się decyzji emerytalnej nie dostarczył do ZUS wniosku o podjęcie wypłaty emerytury wraz z dokumentem potwierdzającym rozwiązanie stosunku pracy.
Data, od której w takiej sytuacji wypłacane jest świadczenie, uzależniona jest od tego
- w którym miesiącu emeryt dostarczy wspomnianą dokumentację i
- w jakim dniu miesiąca rozwiązał on dotychczasowy stosunek pracy.
Jeśli emeryt rozwiązał stosunek pracy w innym dniu niż ostatni dzień miesiąca, ZUS może podjąć wypłatę świadczenia od pierwszego dnia miesiąca, w którym został rozwiązany stosunek pracy, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wspomnianego wniosku o podjęcie wypłaty wraz z dokumentem potwierdzającym ustanie zatrudnienia.
Gdy natomiast stosunek pracy ustał ostatniego dnia miesiąca, wypłata emerytury przysługuje od pierwszego dnia następnego miesiąca. Również w tym wypadku emerytura nie może zostać wypłacona wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku o podjęcie jej wypłaty.
Przykład 5
Pani Barbara jest uprawniona do emerytury od 1 stycznia 2011, a 4 stycznia 2011 otrzymała decyzję emerytalną, w której ZUS zawiesił jej prawo do świadczenia ze względu na kontynuowanie zatrudnienia.
W związku z tym doszła do porozumienia z pracodawcą, że stosunek pracy zostanie rozwiązany 30 stycznia 2011.
Wniosek o podjęcie wypłaty emerytury wraz ze świadectwem pracy dostarczyła do ZUS dopiero 10 lutego 2011. Ponieważ było to już po uprawomocnieniu się decyzji emerytalnej, ZUS podjął wypłatę emerytury od pierwszego dnia miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek w tej sprawie, tj. od 1 lutego 2011.
Warunki wstrzymania wypłat
W razie nierozwiązania przez emeryta stosunku pracy kontynuowanego po przejściu na emeryturę ZUS zawiesza świadczenie. Nie jest przy tym istotne, czy jest to emerytura przyznana w powszechnym wieku emerytalnym, czy wcześniejsza.
Co więcej, w związku z kontynuowaniem zatrudnienia zawieszeniu podlega nie tylko emerytura z FUS, ale również okresowa emerytura kapitałowa, którą ZUS ustalił ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym (w tzw. II filarze).
Zasada zawieszenia prawa do emerytury w związku z kontynuowaniem dotychczasowego stosunku pracy nie dotyczy jedynie emerytur przyznawanych z urzędu. Przypomnijmy, że emerytura ta przysługuje osobom pobierającym rentę z tytułu niezdolności do pracy, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.
Chodzi zarówno o emeryturę z FUS, jak i okresową emeryturę kapitałową. Osoba uprawniona do tych świadczeń przyznanych z urzędu może je pobierać bez względu na kontynuowanie zatrudnienia.
Zobacz serwis:
Świadczenia
»
Emeryt i rencista dorabiają
Kadry i płace
»
Zwolnienia z pracy
»
Pracownik idzie na emeryturę lub rentę