Obywatel USA, który pracował w Polsce może otrzymywać dwie emerytury: w dolarach i w złotówkach , jeśli spełni warunki nabycia uprawnień do tych świadczeń przewidziane w przepisach prawnych w obu państwach. Trzeba jednak przygotować się na to, że polska emerytura może pomniejszyć świadczenie otrzymywane w USA.
Gdy brakuje stażu w Polsce, doliczą amerykański
Zasady ustalania prawa i obliczania wysokości emerytur dla osób, które pracowały w obu krajach reguluje od 1 marca 2009 r. umowa między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki o zabezpieczeniu społecznym, podpisana 2 kwietnia 2008 r. (zobacz pełny tekst umowy w jęz. polskim i angielskim). Osobom takim emerytury ustalane są w każdym z tych państw na podstawie przepisów krajowych obowiązujących w danym państwie, ale z uwzględnieniem postanowień umowy.
W polskim systemie emerytalnym prawo do emerytury i jej wysokość zależą przede wszystkim od daty urodzenia osoby ubezpieczonej. Zasady nabycia uprawnień emerytalnych określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Piszemy też o nich w poradnikach emerytalnych "Rz".
Na podstawie polskiej ustawy i umowy z USA możliwe są różne sposoby wyliczenia polskiej emerytury dla mieszkańca USA, który pracował w Polsce:
1. osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., a także niektóre osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r.