Osoby samotnie wychowujące dzieci, wychowujące dzieci niepełnosprawne, rodziny wielodzietne czy po prostu zarabiające mniej mogą otrzymać zasiłek rodzinny wraz z dodatkami. Pomoc przysługuje rodzicowi, opiekunowi dziecka lub pełnoletniej osobie uczącej się, która nie pozostaje na utrzymaniu rodziców.
Gdzie złożyć
Wnioski na nowy okres zasiłkowy, czyli od listopada 2012 do października 2013 można składać już od początku września. Rodziny, które jeszcze nie złożyły dokumentów, ale z robią to w październiku lub listopadzie, dostaną świadczenie później, ale z wyrównaniem. Ci, którzy będą zwlekać jeszcze bardziej, wyrównania już nie otrzymają.
O pomoc można się ubiegać w urzędzie gminy lub miasta. W praktyce przyznawaniem świadczeń rodzinnych zajmują się najczęściej ośrodki pomocy społecznej lub miejskie centra świadczeń.
Wniosek o świadczenie może złożyć jeden z rodziców lub opiekunów dziecka. Zasiłek rodzinny przysługuje na każde dziecko pod warunkiem, że nie ukończyło 18 lat, lub uczy się i nie ukończyło 21 lat. Także starsi studenci mogą otrzymywać zasiłek. Dotyczy to osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 24 lat.
Wniosek może złożyć także pełnoletnia osoba ucząca się, która nie pozostaje na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub wyrokiem sądu. Zasiłek w takim wypadku przysługuje do ukończenia 24. roku życia.