Jeśli z wnioskiem o rentę z tytułu niezdolności do pracy na dalszy okres wystąpi osoba uprawniona do tej renty przez co najmniej 5 lat, a lekarz orzecznik (komisja lekarska) ZUS orzeknie częściową lub całkowitą niezdolność do pracy do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego – ustalonego według daty urodzenia danej osoby – renta z tytułu częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy będzie przyznana do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. A z dniem osiągnięcia tego wieku zostanie przyznana z urzędu tym osobom emerytura.
Przykład
Pani Anna urodzona 15 marca 1954 r. pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy od 7 lat. Renta ta jest przyznana do 30 kwietnia 2013 r. W razie zgłoszenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy na dalszy okres lekarz orzecznik (komisja lekarska) ZUS w razie istnienia niezdolności do pracy orzeknie tę niezdolność do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego ustalonego dla pani Anny zgodnie z art. 24 ust. 1a ustawy emerytalnej. Wiek ten zgodnie z tym przepisem wynosi 60 lat i 5 miesięcy. Niezdolność zostanie zatem orzeczona do 15 sierpnia 2014 r.
Z dniem osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, tj. z dniem 15 sierpnia 1954 r., rencistka zostanie przeniesiona z urzędu na emeryturę (art. 24a ustawy emerytalnej).
Zgodnie z ustawą z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw osoby uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy, którym lekarz orzecznik (komisja lekarska) ZUS orzekł w myśl dotychczasowych przepisów przed 1 stycznia 2013 r. niezdolność do pracy do dnia osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę, zachowują prawo do renty do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, ustalonego: