Okresy zatrudnienia repatriantów poza granicami czy okresy pracy przymusowej będą brane pod uwagę podczas ustalania prawa do emerytury i renty bez względu na to, czy uprawniony mieszka w Polsce. Takie zmiany przewiduje senacki projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS, którego pierwsze czytanie odbyło się wczoraj w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Przedmiotem posiedzenia były także dwa inne projekty nowelizacji tej ustawy.

Jeden dotyczy zasad ustalania kapitału początkowego dla kobiet, które przed 1 stycznia 1999 r. korzystały z urlopu wychowawczego i w związku z tym przepracowały tylko część roku kalendarzowego.  Ponieważ do ustalenia kapitału przyjmuje się przeciętne wynagrodzenie z całego roku, jego wysokość dla tych kobiet jest niższa. Niższe będą też w przyszłości ich emerytury. Nowelizacja miałaby to zmienić. Liczyć się będzie wyłącznie kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia odpowiednia do liczby miesięcy lub dni, w których zainteresowany pozostawał w ubezpieczeniu, a nie z całego roku.

Kolejny projekt nowelizacji przewiduje zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu