Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie upoważnienia państw członkowskich do ratyfikacji konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej godnej pracy dla osób pracujących w gospodarstwie domowym. Ma ona zagwarantować prawa pracownicze wykonującym prace porządkowe, opiekującym się dziećmi lub osobami starszymi.

Osoby te powinny mieć takie same uprawnienia jak inni pracownicy: rozsądne godziny pracy, przynajmniej jeden dzień wolny w tygodniu, prawo do wynagrodzenia w gotówce co najmniej raz w miesiącu, jasną informację o warunkach zatrudnienia, możliwość zrzeszania się czy zbiorowych negocjacji wynagrodzenia i warunków pracy.

Państwa członkowskie muszą przyjąć regulacje dotyczące kontroli przestrzegania prawa przez osoby zatrudniające pracowników domowych oraz umożliwiające im dochodzenie swoich praw w sytuacjach spornych.

Wniosek Komisji był potrzebny, bo państwa członkowskie nie mogą ratyfikować konwencji MOP bez wcześniejszej autoryzacji Rady. Sama UE nie może zaś ratyfikować konwencji MOP, ponieważ jej stronami mogą być jedynie państwa.

Według szacunków MOP na całym świecie od 53 do nawet 100 mln osób jest zatrudnionych w gospodarstwach domowych. Ponad 56 proc. personelu domowego nie ma ustawowo ograniczonego czasu pracy, ok. 45 proc. nie ma nawet jednego dnia wolnego od pracy w tygodniu.