Pośrednicy pracy i doradcy zawodowi bez stopni

Minister pracy przygotował nowelizację rozporządzenia, które zmienia wymagania stażowe dla zatrudnianych w urzędach pracy.

Publikacja: 03.09.2013 09:42

Pośrednicy pracy i doradcy zawodowi bez stopni

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Zmiany w rozporządzeniu z   18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych stanowią wykonanie kolejnej ustawy deregulacyjnej uchwalonej przez Sejm 13 czerwca 2013 r. W myśl ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów z art. 92 i następnych ustawy o promocji zatrudnienia zniknęły zapisy dotyczące stopni awansu zawodowego pośredników pracy i doradców zawodowych.

Do tej pory przepisy przewidywały aż cztery stopnie awansu zawodowego, od stażysty, do pośrednika II stopnia. Poszczególne etapy kariery zawodowej  mogły być osiągnięte po wypracowaniu kolejnych lat stażu. Teraz w wyniku ostatniej ustawy deregulacyjnej zostaną tylko dwa stopnie – stażysty i pośrednika.

Nowe przepisy przewidują, że od kandydata z wyższym wykształceniem na stanowisko doradcy zawodowego stażysty  nie będzie wymagany dodatkowy staż pracy. Inaczej będzie, gdy taki kandydat będzie legitymował  się wyłącznie wykształceniem średnim. Wówczas potrzebny mu będzie roczny staż pracy. Do osiągnięcia stopnia doradcy zawodowego takiemu pracownikowi  będzie potrzebne wyższe wykształcenie i roczny staż w pośrednictwie pracy. Takie same wymagania będą stawiane kandydatom na pośredników pracy.

Z dniem wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia doradca zawodowy II stopnia, doradca zawodowy I stopnia, doradca zawodowy stają się doradcą zawodowym w rozumieniu nowych przepisów. Tak samo zmienią się nazwy stanowisk pośredników pracy posiadających już poszczególne stopnie rozwoju zawodowego.

Te same zmiany czekają   innych pracowników zatrudnionych w urzędach pracy. Kolejne stopnie awansu zawodowego utracą bowiem specjaliści do spraw programów, specjaliści do spraw rozwoju zawodowego, liderów klubów pracy, i doradców EURES.

Najważniejszy dla pracowników powiatowych urzędów pracy zapis, jaki znalazł się w projekcie zmian w rozporządzeniu, mówi, że osoby, które w dniu wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia nie spełnią nowych wymagań kwalifikacyjnych, nadal będą mogły być zatrudnione na swoich stanowiskach.

Etap legislacyjny: po konsultacjach społecznych

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo