Za zmniejszenie świadczenia odpowiada wprowadzony do przepisów od 1 stycznia 2013 r. art. 25 ust. 1b ustawy o emeryturach i rentach. Obniżka dotknie jednak tylko części emerytów urodzonych po 31 grudnia 1948 r.
Chodzi o osoby, które w 2013 r., po okresie pobierania wcześniejszej emerytury wystąpiły o dożywotnie świadczenie. W myśl wspomnianego art. 25 ust. 1b będą miały teraz potrącone ze stanu konta emerytalnego kwoty wypłacone na podstawie ustawy o zwrocie.
Ten przepis dotyczy wszystkich ubezpieczonych, którzy pobrali emerytury częściowe, wcześniejsze emerytury kolejarskie, górnicze, nauczycielskie czy przysługujące za pracę w szczególnych warunkach lub charakterze.
Poza tym zmniejszenie świadczenia ryzykują wyłącznie osoby, które po 31 grudnia 2012 r. wystąpiły o przeliczenie emerytury w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Po zwrocie zaległego świadczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze raz obliczy przysługujące im świadczenie na podstawie środków zgromadzonych na koncie emerytalnym pomniejszonych o kwotę zwrotu.
Zwrot zaległości osobom, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę i w czasie zawieszenia wypłaty nie pracowały i nie odprowadzały nowych składek emerytalnych do ZUS, może zmniejszyć wypłacane aktualnie świadczenie.