Wybór OFE nie jest obowiązkowy
Osoby ur. po 31 grudnia 1968 r., rozpoczynające po raz pierwszy pracę, mogą od razu podjąć decyzję, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do otwartego funduszu emerytalnego, czy też chcą być w ZUS. W przypadku nie zawarcia umowy z otwartym funduszem emerytalnym, ich składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS.
Dotychczasowy stan prawny
Przed wejściem w życie zmian wprowadzonych ustawą z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (DzU z 2013 r., poz. 1717), osoby, które urodziły się w 1969 roku lub później i po raz pierwszy podejmowały pracę albo rozpoczynały prowadzenie działalności gospodarczej, musiały wybrać jeden z otwartych funduszy emerytalnych. Obowiązek wyboru otwartego funduszu emerytalnego dotyczył wyłącznie osób, które rozpoczynały odprowadzać do ZUS składkę emerytalną.
W przypadku, gdy osoba rozpoczynająca pracę i opłacanie składki emerytalnej nie wybrała OFE, ZUS wzywał ją listownie do dokonania wyboru. Jeśli osoba taka nie dokonała wyboru funduszu, trafiała do jednego z nich w wyniku losowania. Losowania odbywały się dwa razy w roku – na koniec stycznia i lipca. W praktyce, aby uniknąć losowania OFE, należało to zrobić to w terminie do 10 stycznia lub 10 lipca danego roku. Otwarty fundusz emerytalny, z którym została podpisana umowa, zgłaszał taką osobę do ZUS jako swojego członka. Wówczas ZUS, który wcześniej otrzymał informację z firmy zatrudniającej pracownika, że jest za niego opłacana składka emerytalna i wyznaczył go do losowania, nie wyznaczał mu otwartego funduszu w drodze losowania.
Obecny stan prawny
Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, następuje z chwilą zawarcia umowy z funduszem, jeżeli:
1) w dniu zawarcia pierwszej umowy z otwartym funduszem osoba przystępująca do otwartego funduszu podlega lub podlegała, w okresie 4 miesięcy przed dniem zawarcia umowy, ubezpieczeniu emerytalnemu w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych;