Diagnosta wykonujący badania pojazdów
Tak jest
Potrzebne wyższe wykształcenie techniczne o specjalności samochodowej i udokumentowane 2 lata praktyki w warsztacie lub średnie i 4 lata praktyki albo wyższe inne niż samochodowe i 4 lata praktyki; średnie techniczne niesamochodowe i 8 lat praktyki; szkolenie i egzamin państwowy
Tak będzie od 10 sierpnia
Wykształcenie wyższe i 6 miesięcy praktyki albo średnie techniczne samochodowe i rok praktyki albo inne wyższe techniczne i rok praktyki albo średnie techniczne inne niż samochodowe i 2 lata praktyki; zwolnienie ze szkolenia osób po studiach technicznych i egzamin państwowy.
Broker ubezpieczeniowy
Tak jest
Warunkiem wejścia do zawodu jest zdanie egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.
Tak będzie od 10 sierpnia
Egzamin nie będzie potrzebny, jeśli kandydat ma sześcioletnie doświadczenie zawodowe w zakresie ubezpieczeń, odpowiednie do zakresu działalności. Kandydat może zostać także zwolniony z egzaminu na swój wniosek, jeśli w ciągu trzech ostatnich lat ukończył studia wyższe uznane przez komisję.
Agent ubezpieczeniowy
Tak jest
Kandydat na agenta ubezpieczeniowego ma obowiązek ukończenia szkolenia prowadzonego przez zakład ubezpieczeń, zakończonego zdanym egzaminem.
Tak będzie od 10 sierpnia
Nie będzie już obligatoryjnego szkolenia dla kandydatów, pozostanie jednak egzamin sprawdzający wiedzę, tak jak dotychczas organizowany przez zakład ubezpieczeń.
Aktuariusz
Tak jest
Kandydat musi zdać egzamin przed Komisją Egzaminacyjną dla Aktuariuszy przy Komisji Nadzoru Finansowego, a także mieć co najmniej dwuletni staż wykonywania czynności z zakresu matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki pod kierunkiem aktuariusza.
Tak będzie od 10 sierpnia
Bez egzaminu aktuariuszem zostanie osoba, która ukończyła studia uznane przez komisję (najdalej trzy lata wcześniej) i przez dwa lata wykonywała czynności z zakresu matematyki ubezpieczeniowej pod okiem aktuariusza. Wymóg stażu nie dotyczy osób, które zdały egzamin.
Renata Krupa-Dąbrowska, Agata Łukaszewicz, Mateusz Maj, Mateusz Rzemek
Powiedzieli dla "Rzeczpospolitej
Wiesław ?Bielawski | ?członek Krajowej Rady Izby Urbanistów
Urbanista
To nie będzie otwarcie tego zawodu, tylko jego zakończenie. Ustawa deregulacyjna likwiduje samorząd urbanistów, a tym samym zawód.
Ustawa będzie miała też katastrofalne skutki dla zagospodarowania przestrzennego. Przewiduje bowiem, że same gminy będą decydowały w formie przetargu, kto sporządzi dla nich miejscowy plan. A jak doskonale wiemy, podstawowym kryterium podczas wyboru wykonawcy jest cena, a nie jakość usług. Będą więc powstawały plany marnej jakości, co raczej nie wpłynie na poprawę jakości naszego życia. Bo im tańsze usługi, tym na ogół gorszej jakości.
Najgorzej będzie w małych gminach. ?W dużych miastach działają bowiem pracownie urbanistyczne. Tu nie będzie ?więc kłopotów z jakością dokumentów planistycznych.
Andrzej Roch Dobrucki | ?prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa
Inżynier
Odnoszę wrażenie, że rząd jest głuchy. Nie trafiają do niego żadne racjonalne argumenty, tylko ciągle miesza, nawet gdy jest to całkowicie zbędne.
Polska Izba ma od 12 lat wypracowany system egzaminowania na uprawnienia budowlane. Do tej pory nie budził on żadnych zastrzeżeń, aż tu przy okazji deregulacji ministerstwo wymyśliło, że nie będzie trzech odpowiedzi ?do wyboru, tylko cztery. Teraz bazę danych ?z 5 tys. pytań prawdopodobnie będziemy musieli przebudowywać. Ministerstwo nie uwzględniło bowiem do tej pory naszej propozycji zgłoszonej do projektu rozporządzenia. Przecież to kompletnie bez sensu. ?Nie podobają się mi również zmiany dotyczące skrócenia praktyk, zwłaszcza tej projektowej. Nie da się bowiem dobrze zaprojektować domu, mając tylko wiedzę teoretyczną w głowie.
Franciszek Wala | ?prezes Zarządu Głównego Stowarzy?szenia Księgowych ?w Polsce
Księgowy
Zawód księgowego nie był regulowany, a chcąc świadczyć te usługi, należało jedynie uzyskać stosowne uprawnienie. Ustawa deregulacyjna znosi właśnie obowiązek ich uzyskiwania. Księgowi zatrudnieni w firmach nie musieli i nie muszą mieć uprawnień do wykonywania zawodu, a oczywiście powinni dysponować określoną wiedzą i umiejętnościami. Zniesienie certyfikatu Ministerstwa Finansów nie przyniesie rewolucyjnych zmian, ale stworzy pewne zagrożenie dla przedsiębiorców. Prowadzenia ksiąg rachunkowych nie może poprawnie wykonać każdy, bez odpowiedniej wiedzy – ryzyko błędów jest duże. Należy brać to pod uwagę przy wyborze księgowego-usługodawcy. Właściwy wybór umożliwią certyfikaty poświadczające kwalifikacje, wydawane przez renomowane organizacje zawodowe, w tym przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Andrzej Marczak | ?wiceprzewodni?czący ?Krajowej Rady Doradców Podatkowych
Doradca podatkowy
Długofalowo doradcy podatkowi na deregulacji mogą zyskać. Nie dotyka zawodu bezpośrednio, ale poprzez wpływ na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, które jest jedną z czynności zastrzeżonych m.in. dla doradców. Po zmianach już nie będzie. Księgi będzie mógł, niestety, prowadzić praktycznie każdy, nawet bez kwalifikacji.
Pojawiały się obawy, że doradcy dotychczas trudniący się wyłącznie buchalterią zrezygnują z zawodu. Moim zdaniem efekt zmian może być inny. Klienci mogą powierzać prowadzenie ksiąg właśnie doradcom podatkowym, których wiedzę weryfikuje samorząd, muszą przestrzegać zasad etyki i mają obowiązkowe OC. Warto podkreślić, że trzonem doradztwa podatkowego jest sporządzanie opinii podatkowych i reprezentowanie klientów przed organami i sądami. Te usługi nadal są dla nich zastrzeżone.