Który wariant renty wdowiej będzie bardziej opłacalny? ZUS pomoże w wyliczeniach

Od 1 stycznia 2025 roku seniorzy będą mogli wnioskować o wypłatę zbiegu renty rodzinnej z innym świadczeniem. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, jak będzie wyglądało wnioskowanie i ustalanie wysokości renty wdowiej.

Publikacja: 13.12.2024 05:46

Który wariant renty wdowiej będzie bardziej opłacalny? ZUS pomoże w obliczeniach

Który wariant renty wdowiej będzie bardziej opłacalny? ZUS pomoże w obliczeniach

Foto: Paweł Kacperek / Adobe Stock

Tzw. renta wdowia to wypłata zbiegu świadczeń - renty rodzinnej i innego świadczenia. Przepisy pozwalają na wybór: uprawniona osoba może pobierać 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. świadczenia po zmarłym małżonku lub odwrotnie. Skąd wiadomo, który wybór będzie bardziej opłacalny?

Renta wdowia: ZUS pomoże w wyliczeniach

– Takie informacje będzie można uzyskać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – wyjaśniła szefowa MRPiPS na antenie TVP Info – Renta wdowia należeć się będzie tym, którzy mają prawo do renty rodzinnej, renty po zmarłym małżonku i na podstawie takiego wyliczenia, które będzie dostępne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, senior czy seniorka będą mogli zdecydować, czy wolą pozostać przy swoim świadczeniu i korzystać z 15 proc. świadczenia po zmarłym małżonku, czy wolą zdecydować się na świadczenie po zmarłym małżonku i korzystać z 15 proc. swojego świadczenia. 15 proc. oczywiście na początku, bo sukcesywnie z roku na rok to świadczenie będzie rosło – dodała.

Potwierdzenie tych słów możemy znaleźć na stronie ZUS-u, gdzie czytamy: „Jeśli jesteś osobą uprawnioną do wypłaty świadczeń w zbiegu, pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszy wariant. Jeśli chcesz złożyć elektronicznie wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, a nie masz jeszcze konta na PUE, pomożemy Ci je założyć. Skontaktuj się z nami”.

Czytaj więcej

ZUS przypomina o nowym świadczeniu. „Nie zwlekaj i złóż wniosek”

Nowe świadczenie dla około 2 mln osób

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że ministerstwo będzie dokładać wszelkich starań, by uprawnieni seniorzy nie mieli problemu z wnioskowaniem o wypłatę zbiegu świadczeń.

Według słów minister, ZUS jest „uwrażliwiony” na to, by wychodzić naprzeciw potrzebom osób starszych. W przypadku, gdy wnioski o rentę wdowią będzie trzeba wypełnić elektronicznie, seniorzy nie zostaną z tym sami – asystować im będą pracownicy zakładu.

– Oczywiście nie chodzi nam o to, żeby świadczenie czy renta wdowia było na papierze, ale żeby te pieniądze rzeczywiście trafiły do jak największej liczby seniorów, a uprawnionych będzie około 2 milionów starszych Polek i Polaków – zapowiedziała.

Ankieta ZUS-u pomoże w sprawdzeniu, czy renta wdowia przysługuje

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostępna jest już ankieta, dzięki której można sprawdzić, czy jest się osobą uprawnioną do renty wdowiej (https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/ankieta-renta-wdowia).

Czytaj więcej

Kto spełnia warunki do renty wdowiej 2025? Można to sprawdzić dzięki ankiecie ZUS

Składa się ona z siedmiu pytań (dwa z nich dotyczą wieku emerytalnego innego u kobiet i mężczyzn), a aby odpowiedzieć na wszystkie z nich, konieczna jest twierdząca odpowiedź na pierwsze pytanie, które brzmi „Czy masz prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną, lub czy masz złożony wniosek lub wnioski i czekasz na decyzję o takich świadczeniach?”. Decydująca w kwestii uprawnienia do wypłaty zbiegu świadczeń jest odpowiedź na ostatnie pytanie kwestionariusza.

Jak informuje ZUS, o rentę wdowią nie mogą się starać osoby, których suma świadczeń w zbiegu z rentą rodzinną przekracza trzykrotność najniższej emerytury. Wniosek osób przekraczających tę kwotę zostanie odrzucony.

Tzw. renta wdowia to wypłata zbiegu świadczeń - renty rodzinnej i innego świadczenia. Przepisy pozwalają na wybór: uprawniona osoba może pobierać 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. świadczenia po zmarłym małżonku lub odwrotnie. Skąd wiadomo, który wybór będzie bardziej opłacalny?

Renta wdowia: ZUS pomoże w wyliczeniach

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej