"Babciowe" z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Ustawa zakłada wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia, w tym tzw. babciowe.

Publikacja: 10.06.2024 15:14

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Jakub Kamiński

Program „Aktywny Rodzic” obejmuje trzy nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3:

a) 1500 zł miesięcznie tzw. babciowego (1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością) — dofinansowanie na zorganizowanie opieki w domu nad maluchem w wieku 12 — 35 miesięcy

Aktywni zawodowo rodzice mogą zawrzeć umowę o taką opiekę np. z babcią, dziadkiem, nianią, sąsiadką. W przypadku podpisania umowy uaktywniającej, która od lat funkcjonuje na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, budżet państwa pokrywa również koszty składek ZUS. W przypadku osób w wieku emerytalnym jest to o tyle istotne, że dodatkowe składki zwiększają podstawę emerytury. Ważne: zawarcie takiej umowy uaktywniającej, jak i innej umowy z nianią, nie jest obowiązkowe.

Czytaj więcej

Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?

b) do 1500 zł miesięcznie na żłobek - dofinansowanie kosztów pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna;

Świadczenie zostanie przyznane w kwocie nie większej niż wysokość opłaty za pobyt dziecka w placówce.

c) 500 zł miesięcznie na dziecko w wieku 12 — 35 miesięcy dla rodziców, którzy sami opiekują się dzieckiem w domu.

RKO a Aktywny Rodzic

Świadczenie będzie przysługiwać już od pierwszego dziecka, a nie dopiero od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Wybór formy świadczenia będzie zależał od rodzica, będzie możliwa także wielokrotna zmiana decyzji w trakcie trwania programu, czyli rezygnacja z jednej formy wsparcia i przejście na inną. Z tym że na to samo dziecko za dany miesiąc może być wypłacone tylko jedno świadczenie.

Ustawa zawiera rozbudowane przepisy przejściowe, które mają na celu zapewnienie ochrony praw nabytych osobom, które nabyły bądź nabędą prawo do likwidowanych ustawą świadczeń tj. rodzinnego kapitału opiekuńczego  (RKO),  i dofinansowania żłobkowego 400 zł. 

„Aktywny Rodzic” niejako przejmuje beneficjentów RKO i „żłobkowego”. Utrzymuje jednak prawa nabyte oraz poszerza katalog wsparcia, w przypadku RKO obejmując także pierwsze dziecko wsparciem, oraz podwyższając wartość wsparcia żłobkowego do kwoty 1500 zł. Rodzice, którzy uzyskają prawo do RKO przed wejściem w życie "Aktywnego rodzica" tj. przed 1 października, zachowają je. Świadczenie RKO będzie wypłacane maksymalnie do października 2026 r. Ale rodzice  będą też mogli wcześniej przejść na poszerzone wsparcie w ramach "Aktywnego rodzica".

Program „Aktywny Rodzic” obejmuje trzy nowe świadczenia dla rodzin z dziećmi do lat 3:

a) 1500 zł miesięcznie tzw. babciowego (1900 zł w przypadku dziecka z niepełnosprawnością) — dofinansowanie na zorganizowanie opieki w domu nad maluchem w wieku 12 — 35 miesięcy

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja