Godne życie na emeryturze. Co nowy rząd powinien zrobić dla seniorów

Wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. czerwcowych emerytów, spójne zachęty dla seniorów do dalszej pracy i zmiany kryteriów przyznawania czternastki powinny być priorytetami nowego rządu.

Publikacja: 05.12.2023 02:00

Godne życie na emeryturze. Co nowy rząd powinien zrobić dla seniorów

Foto: Adobe Stock

„Państwo powinno zapewnić godne warunki życia emerytom i rencistom” – czytamy w umowie koalicyjnej obecnej większości sejmowej. Najpewniej niedługo przejmie ona władzę.

– Dobrze, że przyszli rządzący pamiętają o tej grupie. Jest niezwykle ważna nie tylko ze społecznego, ale też politycznego punktu widzenia – mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Na razie nie znamy konkretów, jak postawiony w umowie cel miałby zostać osiągnięty.

Czytaj więcej

Wyścig na przedwyborcze obietnice: skorzystają przedsiębiorcy i emeryci

Lewica w swoim programie przekonywała, że pomocna byłaby tzw. renta wdowia. Obecnie, gdy umiera jeden z małżonków emerytów, drugi może przejąć po nim 85 proc. świadczenia lub pozostać przy swoim. Po zmianach mechanizm miałby być korzystniejszy. Wdowa lub wdowiec zachowywałby swoją emeryturę, a do tego uzyskiwałby dodatek w wysokości 50 proc. renty po małżonku. Mógłby też wybrać po nim rentę i dodać do tego 50 proc. swojej emerytury.

– Rozwiązanie jest warte rozważania. Społeczeństwo się starzeje i liczba osób w trudnej sytuacji będzie rosła. Przed podjęciem decyzji o kształcie takiej pomocy należałoby natomiast zbadać kwestie finansów gospodarstw domowych emerytów i rencistów oraz sprawdzić, w jakim stopniu obecne przepisy zabezpieczają potrzeby seniorów – wskazuje Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Może warto by wprowadzić kryterium dochodowe uprawniające do skorzystania z takiego rozwiązania.

Jakie inne kwestie dla tej grupy są warte uwagi?

– Przede wszystkim należy zrobić wszystko, żeby doprowadzić do większej spójności systemu. Mam na myśli głównie wyeliminowanie sprzecznych sygnałów, które otrzymuje osoba osiągająca wiek emerytalny. Z jednej strony dostaje zachęty np. podatkowe do nieprzechodzenia na emeryturę od razu po osiągnięciu wymaganego wieku, z drugiej, wstrzymując się z decyzją, traci trzynastkę i czternastkę – zaznacza.

Ekspert sugeruje, że te dodatkowe świadczenia mogłyby zostać odłożone na kontach ubezpieczonych od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego i być wypłacane po złożeniu wniosku o świadczenie główne. Jeremi Mordasewicz nie wskazuje na konkretne rozwiązania, tylko podkreśla znaczenie zmian systemowych.

– Powinniśmy zaprzestać wprowadzania wrzutek, których głównym walorem mają być benefity polityczne. Seniorzy zyskają wówczas większą stabilizację – postuluje.

Z kolei dr Tomasz Lasocki z WPiA UW wskazuje m.in. na konieczność wykonania wyroku TK w sprawie tzw. czerwcowych emerytów. Przypomnijmy, że za niezgodne z konstytucją zostały uznane przepisy nowelizacji, która miała poprawić sytuację osób przechodzących na emeryturę w czerwcu, ale pominęła świadczeniobiorców z lat 2009–2019. Sugeruje też zmianę kryteriów przyznawania czternastki. Obecnie osoba, która przepracowała w swoim życiu jeden dzień i ma kilkugroszową emeryturę, otrzymuje to świadczenie w pełnej wysokości. Natomiast emeryt, który był aktywny zawodowo kilkadziesiąt lat, czternastki nie dostanie. Ponadto osoba, która zarabia np. na wynajmie mieszkań, może otrzymać czternastą emeryturę bez ograniczeń, jeżeli tylko jej świadczenie podstawowe mieści się w limicie.

– Trzeba to zmienić – uważa dr Lasocki.

„Państwo powinno zapewnić godne warunki życia emerytom i rencistom” – czytamy w umowie koalicyjnej obecnej większości sejmowej. Najpewniej niedługo przejmie ona władzę.

– Dobrze, że przyszli rządzący pamiętają o tej grupie. Jest niezwykle ważna nie tylko ze społecznego, ale też politycznego punktu widzenia – mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

Pozostało 90% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?