Emerytury pomostowe nie wpłyną korzystnie na rynek pracy

Rezygnacja z wygaszania emerytur tej kategorii źle wpłynie na przyszłość rynku pracy.

Aktualizacja: 16.06.2023 12:08 Publikacja: 15.06.2023 19:18

Emerytury pomostowe nie wpłyną korzystnie na rynek pracy

Foto: Adobe Stock

Tak twierdzą Pracodawcy RP w opinii do projektu ustawy, który tę kwestię reguluje.

Wygasający charakter

Emerytura pomostowa umożliwia zakończenie aktywności zawodowej wcześniej niż w powszechnym wieku emerytalnym. Przysługuje ona osobom spełniającym określone warunki, w tym dotyczące terminów i okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

– Wspomniane świadczenie zostało wprowadzone ponad 14 lat temu dla pracowników wykonujących prace w szkodliwym otoczeniu, u których z tego powodu wraz z wiekiem istotnie zmniejsza się możliwość realizowania dotychczasowych obowiązków. Obecnie prawo do pomostówki mają jednak wyłącznie osoby, które nie tylko wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, ale także przepracowały jakiś czas w takich warunkach przed 1 stycznia 1999 r. Przyjęcie takiego wymogu spowodowało, że system ma charakter wygasający – tłumaczy Łukasz Kozłowski z FPP.

Czytaj więcej

Zmiany w emeryturach pomostowych: pracownicy skorzystają przed wyborami

W poselskim projekcie nowelizacji, który jest obecnie procedowany w Sejmie, usunięto ten wymóg. Efekt? Uprawnienia do pomostówek nie będą wygaszane.

– To słuszny ruch. Wygaszanie emerytur pomostowych miało być ściśle powiązane z budową alternatywnego systemu ochrony osób wykonujących prace uciążliwe. Strategia w tym zakresie nie została jednak przygotowana. Ten fakt oraz to, że zakładany postęp technologiczny nie poprawił wystarczająco warunków pracy powoduje, że rezygnacja z wygaszania pomostówek jest zasadna – mówi Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Zwraca też uwagę, że bez tej nowelizacji pracodawcy opłacaliby składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za zatrudnionych przez siebie pracowników, którzy nigdy nie nabyliby prawa do emerytury pomostowej (z powodu niespełnienia kryteriów).

Inaczej do sprawy podchodzą jednak zatrudniający. Zdaniem Pracodawców RP takich ruch nie wpłynie korzystnie na rynek pracy. Wskazują, że od dawna zauważalny jest niedobór kadrowy w wielu branżach, a dezaktywowanie kolejnej grupy pracowników tylko pogłębi ten stan. – Nie powinniśmy się skupiać na przyznawaniu przywilejów emerytalnych, tylko minimalizowaniu czynników ryzyka, aby umożliwić pracownikom jak najdłuższą aktywność zawodową – mówi Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP.

Reforma systemu

Z kolei Łukasz Kozłowski nie neguje potrzeby utrzymania tego rozwiązania, akcentuje natomiast potrzebę reformy całego systemu. – Należy zweryfikować, w jakich obszarach postęp technologiczny poprawił warunki pracy – zaznacza. Uważa też, że należy się przyjrzeć finansowaniu tych rozwiązań. – Dobrze byłoby gdyby strona rządowa przedstawiła szacunki dotyczące skutków pieniężnych w horyzoncie co najmniej dziesięciu lat – dodaje.

Etap legislacyjny: po I czytaniu

Tak twierdzą Pracodawcy RP w opinii do projektu ustawy, który tę kwestię reguluje.

Wygasający charakter

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty