Od 1 kwietnia pracodawcy wznowią dokonywanie wpłat do PPK za osoby, których dotychczasowe deklaracje o rezygnacji z programu wygasły z końcem lutego i nie złożyły one nowych do końca marca 2023. Brak deklaracji o rezygnacji będzie miał taki skutek, że marcowa pensja będzie niższa o wpłatę do PPK. Pracodawca dołoży do niej swój udział i przekaże instytucji finansowej.
Nie oznacza to jednak, że pracownik traci szansę za rezygnację z PPK. Deklarację może złożyć w każdym czasie. Jeżeli zrobi to już po obliczeniu i pobraniu wpłat do PPK z jego wynagrodzenia, ale jeszcze przed przekazaniem tych wpłat do instytucji finansowej (pracodawca ma na to czas od 1 do 17 kwietnia 2023 r.), pobrane z wypłaty pieniądze zostaną zwrócone pracownikowi. Straci on jednak także tę część składki, którą finansuje pracodawca.
Czytaj więcej:
Następna okazja przystąpienia do PPK w trybie autozapisu dopiero za cztery lata, czyli w 2027 r. Nie ma jednak przeszkód, by oszczędzanie zacząć wcześniej, wystarczy w dowolnym czasie złożyć pracodawcy deklarację o przystąpieniu do PPK.
Pracownicze Plany Kapitałowe to program emerytalny, który ma zapewnić pracownikom dodatkowe oszczędności na starość. Może w nim uczestniczyć każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym.